Sześciu wspaniałych w budżecie obywatelskim

W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowanych aż sześć inicjatyw.

W trwającym od początku września do 15 października głosowaniu wzięły udział 893 osoby. Zdecydowana większość z nich głosowała drogą elektroniczną, z możliwości oddania głosu osobiście bądź listownie skorzystało 65 ciechocinian.

Koalicja dla plaży

Wyraźne zwycięstwo odniósł projekt miejskiej plaży zgłoszony przez koalicję wodniaków i miejskich aktywistów z Tomaszem Szczęsnym i Łukaszem Małeckim na czele, zdobywając 574 głosy. Drugie miejsce zajęła propozycja zakupu sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej (331 głosów), a trzecie inicjatywa zakupu defibrylatorów (153 głosy) zgłoszona przez Miejską Radę Seniorów.

Z budżetu obywatelskiego zostanie jednak zrealizowanych aż sześć z dziesięciu zaakceptowanych projektów. A to dlatego, że realizowane są wszystkie inicjatywy aż do wyczerpania przewidzianych w budżecie środków (mowa o 350 tys. zł). Tym samym prócz najlepszej trójki zwycięzcami czuć się mogą autorzy projektów zakupu sprzętu dla Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, placu zabaw przy ul. Mieszka I oraz budowy progów i oznakowania ulic na Osiedlu Królów.

Zajmujące wyższe pozycje w rankingu pole do minigolfa czy rewitalizacja skweru przy ul. Słowackiego nie zostaną zrealizowane tylko dlatego, że wymagane dla ich realizacji środki przekroczyły pozostającą w dyspozycji pulę.

Dzika karta dla koncertów

Zwycięsko może czuć się także Krzysztof Zakrzewski, który do budżetu zgłosił pomysł koncertu „Młodzież wita wakacje”. Projekt został odrzucony z powodów formalnych, szybko jednak został wciągnięty przez radnych do przyszłorocznego budżetu w standardowym trybie. – Marcin Strych zaprosił mnie na komisję oświaty, gdzie przedstawiłem swój pomysł. Spodobał się radnym – mówi Zakrzewski.

Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Januszowi Hawikowi z Biura Kultury, Sportu i Promocji Miasta udało się w ciągu doby potwierdzić czterech wykonawców, które w przyszłym roku zagrają na miejskim stadionie. Znajdą się wśród nich takie gwiazdy jak Tede czy DJ Hazel. – Dzień po komisji wszystko było już przyklepane – przyznaje Zakrzewski.

Od mieszkańców dla mieszkańców

– Jak na pierwszą edycję, możemy mówić o sukcesie – ocenia budżet obywatelski burmistrz Leszek Dzierżewicz. Dodaje jednak, że w przyszłym roku niezbędne będą korekty w regulaminie. Przykład? W Ciechocinku głosowanie trwało półtora miesiąca, podczas gdy w wielu innych miastach przeznacza się na to zaledwie tydzień. Zdaniem burmistrza niezbędne będzie skrócenie etapu głosowania. – Pozwoli to na większą mobilizację mieszkańców – zaznacza Dzierżewicz.

– Czuję ogromną satysfakcję dzięki powstaniu tego budżetu – mówi Małgorzata Szwajkowska, skarbnik miasta. – Jak na pierwszą edycję zagłosowało bardzo dużo mieszkańców. To pozytywne, że ich cząstka pozostanie w Ciechocinku – zaznacza. Jej zdaniem budżet obywatelski to świetny sposób włączania mieszkańców w życie miasta, pobudzania ich aktywności.

Co dalej z budżetem?

Najpewniej pod koniec tego roku radni przyjmą budżet. Na styczeń burmistrz zapowiada serię spotkań z wnioskodawcami zwycięskich projektów, podczas których zostaną omówione szczegóły ich realizacji.

Krzysztof Lepczyński

Tak głosowaliśmy:

Miejsce w głosowaniu

Nazwa

Lokalizacja

Szacunkowy koszt

Liczba punktów

1

Miejska plaża. Zagospodarowanie terenów nad Wisłą

Nabrzeże wiślane na końcu ul. Lipnowskiej

180 tys. zł

574

2

Zakup sprzętu ratowniczego i szkoleniowego dla OSP

42 tys. zł

331

3

Zakup dwóch automatycznych defibrylatorów

Straż Pożarna i Hala Sportowa

25 tys. zł

153

4

Zakup wyposażenia dla HOPR

39,4 tys. zł

132

5

Pole do minigolfa

Okolice tężni

200 tys. zł

70

6

Modernizacja ulicy Solnej

Odcinek ul. Solnej

350 tys. zł

68

7

Rewitalizacja skweru

Ul. Słowackiego między Lorentowicza i Szmurły

150 tys. zł

60

8

Plac zabaw

Działka przy ul. Mieszka I

40 tys. zł

56

9

Budowa progów zwalniających i oznakowanie skrzyżowania

Ul. Bolesława Chrobrego

20 tys. zł

46

10

Montaż latarni

Ul. Żytnia

50 tys. zł

46