Grand Prix dla młodego twórcy animacji

Kacper Juśkiewicz, uczeń piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 1, otrzymał Grand Prix w wojewódzkim konkursie filmowym KATAR. Kacper pokonał dorosłych, doświadczonych twórców.

Kacper wystartował w konkursie z filmem fabularnym z elementami animowanymi. Fabuła produkcji osnuta jest wokół tajemniczych ingerencji kosmitów w nasze codzienne życie. Sami „obcy” zostali przedstawieni za pomocą… plasteliny, przy użyciu efektownej techniki animacji poklatkowej.

– Lubię kosmos, interesuję się też animacją, to moja pasja – przyznaje Kacper w rozmowie ze „Zdrojem”. Jak mówi, film przygotował zupełnie samodzielnie. Przez dwa miesiące, klatka po klatce, przygotowywał swoją animację, zużywając do tego dwóch kilogramów plasteliny.

– Potrafi zaskoczyć – przyznaje Włodzimierz Juśkiewicz, tata Kacpra. – Wszystko zrobił sam, z wykorzystaniem kamerki internetowej i smartfona. Prostymi środkami można zrobić fajne rzeczy. Choć sam jestem pod wrażeniem, że mu się chce – dodaje.

Kacper mówi, że pierwsze filmy nagrał już trzy lata temu. Po przygodzie z animacją poklatkową uczy się teraz grafiki komputerowej i modelowania w trójwymiarze. – W maju kolejny konkurs. Jeśli zdąży, Kacper na pewno wystartuje – mówi Włodzimierz Juśkiewicz.

Program tegorocznych, jubileuszowych Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie filmu objął projekcje dwunastu obrazów: czterech wideoklipów, dwóch filmów dokumentalnych oraz sześciu fabularnych. Wraz z widzami wybrane na etapie preselekcji filmy oceniali jurorzy: Yach Paszkiewicz, filmowiec i twórca teledysków, Jędrzej Bączyk, reżyser filmowy i scenarzysta, oraz Remigiusz Zawadzki, filmowiec, operator i producent.

Krzysztof Lepczyński