Zobacz reportaż o początkach WOŚP w Ciechocinku

W Sali Malinowej ciechocińskiego Liceum Ogólnokształcącego 15 lutego 1992 roku po raz pierwszy zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

A konkretnie ciechocińska Zdrowa Woda z młodzieżowym zespołem Łowcy. Koncert prowadził Jurek Owsiak. Jak do niego doszło?

Zobacz reportaż o początkach WOŚP w portalu Gazeta.pl >>>

Na początku lat 90. Zdrowa Woda była szalenie popularną rockowo-bluesową kapelą. Grała na festiwalach w Opolu, Jarocinie czy Rawie, regularnie pojawiała się w mediach. I to właśnie nagrania w TVP sprawiły, że muzycy z Ciechocinka na korytarzu wpadli na Jurka Owsiaka, wówczas happenera i prezentera radiowego. Luźna rozmowa w garderobie zaowocowała pomysłem charytatywnego koncertu, już wtedy pod znakiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zdrowa Woda zagrała w Sali Malinowej, dziś już nieistniejącej, ciasnej salce gimnastycznej naszego liceum. Ciasnej tym bardziej, że na koncert przyszły prawdziwe tłumy. Na scenie ledwie mieściła się perkusja, we wnętrzu było dość mroczno, ale atmosfera była wspaniała. Za puszki do zbierania pieniędzy służyły zaś… słoiki po ogórkach.

Zbierano nie tylko do słoików, jeszcze przed koncertem muzycy Zdrowej Wody odwiedzali mieszkańców Ciechocinka, miejscowe firmy i instytucje, aby przekazali pieniądze na leczenie chorych na serce dzieci. Udało się zebrać niemałą jak na tamte czasy sumę 12 mln zł.

W „Zdroju Ciechocińskim” chcemy upamiętnić tamtą chwilę. Powstał już reportaż, który opublikował magazyn Weekend portalu Gazeta.pl. Wiemy jednak, że nie wiemy wszystkiego. Jeśli byłaś, Droga Czytelniczko, jeśli byłeś, Drogi Czytelniku, wtedy w Sali Malinowej – napisz do nas na zdroj@ciechocinek.pl. Nie dajmy zniknąć wspomnieniom!