Perfect, Tede, DJ Hazel. Kto odwiedzi Ciechocinek w tym roku?

Perfect, Tede i DJ Hazel znajdą się wśród artystów, którzy wystąpią w tym roku na ciechocińskich scenach. A do tego retransmisja koncertu Pink Floyd, mnóstwo festiwali i kolejne jubileusze. O planach na 2017 rok rozmawiamy z Barbarą Kawczyńską, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Januszem Hawikiem, dyrektorem Biura Kultury, Sportu i Promocji Miasta.

Rozmowa z

Barbarą Kawczyńską

dyrektor Miejskiego Centrum Kultury

Krzysztof Lepczyński: Ubiegły rok obfitował w rocznice i wydarzenia. Co czeka nas w kolejnym?

Barbara Kawczyńska: – Pracujemy w stałym tempie. Rok Jubileuszowy w praktyce nie miał większego wpływu na intensywność naszej pracy. Choć i w tym szykują się rocznice, choćby powstania Kina „Zdrój”.

Szykuje się coś specjalnego?

– Mamy mnóstwo pomysłów. Rok 2016 był bardzo dobry dla naszego kina i życzyłabym sobie, by 2017 był porównywalny. Nie wiem jednak, czy ten sukces uda się powtórzyć, bo na frekwencję ogromny wpływ miał sukces „Excentryków”.

Miejskie Centrum Kultury ma też swoje sztandarowe imprezy.

– Tak, to Spotkania z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, Przegląd Piosenki Przedszkolnej, Dzień Dziecka, Konkurs Piosenki i Recytacji Piosenki Patriotycznej i Ogólnopolskie Spotkania Teatralne, które odbędą się po raz dwudziesty. I znów jubileusz!

Kolejny powód do świętowania.

– Postaramy się, żeby ta edycja spotkań była wyjątkowa. Na razie dokonaliśmy jedynie wstępnych ustaleń, do września jest jeszcze sporo czasu.

A co w czasie najbliższym?

– Teraz intensywnie przygotowujemy się do ferii zimowych. Młodzież zaprosimy na seanse filmowe, warsztaty muzyczne, garncarskie, taneczne i teatralne. W ramach naszych ferii odbędzie się turniej gier komputerowych LAN w Ciechocinku, planujemy też na kinowym ekranie odtworzyć koncert Pink Floyd.

Prócz tego w lutym zapraszamy na recital Janusza Radka, wokalisty z nieco ambitniejszym repertuarem, a w marcu wrócą do nas Kwieciste Gwiazdy z Ukrainy.

Miejskie Centrum Kultury to także liczne pracownie. Niedawno ruszyły warsztaty fotograficzne.

– Właśnie urządziliśmy ciemnię i zaczynają się zajęcia praktyczne. Będziemy chcieli pokazać efekty warsztatów, myślimy o stałej galerii fotograficznej. Inne sekcje także nie próżnują, w lutym teatralna wystawi sztukę „Jaś i Małgosia. Historia prawdziwa”.

Jakieś pomysły na dalszą część roku?

– Pomysłów jest dużo, na pewno nie wszystko uda się zrealizować, zwłaszcza że niektóre projekty są bardzo ambitne. Chociażby Jacek Kawalec ma ogromny projekt plenerowy. Miejmy nadzieję, że się powiedzie.

Działamy na bieżąco. Przez lata wypracowaliśmy swoją metodę, rozmawiamy bezpośrednio z producentami, łapiemy artystów w trasach koncertowych. Jeśli ktoś pojawia się w okolicy, łatwiej go ściągnąć za mniejsze pieniądze. Po prostu łapiemy okazje.


Rozmowa z

Januszem Hawikiem

dyrektorem Biura Kultury, Sportu i Promocji Miasta

Krzysztof Lepczyński: Rok Jubileuszowy narzucił nam w Ciechocinku ogromne tempo.

Janusz Hawik: – I zamierzamy je utrzymać. Główne jubileusze za nami, ale w tym roku świętujemy 185 lat warzelni soli i Biuro Promocji aktywnie włączy się w obchody. Idąc za ciosem chcemy zachować wysoki poziom imprez plenerowych kierowanych do szerokiego spektrum odbiorców.

To znaczy?

– Podczas organizowanych przez nas pikników znajdzie się coś praktycznie dla każdego. W maju zagrają Happy End, Mejk, MIG i Akcent. W lipcu podczas „Młodzież wita wakacje” wystąpią Defis grający disco polo, Mesajah grający reggae, raper Tede i DJ Hazel. Pod koniec sierpnia wystąpi niezapomniany Perfect, nie zabraknie też występów uzdolnionej ciechocińskiej młodzieży.

A do tego tradycyjne festiwale.

– Nie zabraknie kultowych eventów, od Festiwalu Piosenki i Kultury Romów, przez Wielką Galę Tenorów po Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej.

W tym roku mamy też Rok Wisły.

– I gmina włączy się w jego obchody. Pracujemy nad ich formatem, ale już dziś możemy powiedzieć, że w sierpniu do Ciechocinka zawiną łodzie rzeczne z całej Europy. Planujemy zwiedzanie miasta i plenerowy piknik w wodniackich klimatach.