Miejska plaża nad Wisłą: projekt nawet za miesiąc

Toruński Melbud rozpoczął prace nad projektem miejskiej plaży nad Wisłą tworzonej w ramach budżetu obywatelskiego. Pierwszy projekt możemy zobaczyć już za miesiąc.

Marcin Grzelczyk z toruńskiej firmy Melbud w rozmowie ze „Zdrojem” przyznaje, że prace nad projektem plaży już ruszyły. – To trochę potrwa – nie ukrywa jednak. Bo choć sam projekt nie nastręcza większych trudności, to plaża stać będzie nad wodą, na terenach należących do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i objętych programem Natura 2000. A to oznacza konieczność wielu konsultacji i uzgodnień.

Zwłaszcza, że RZGW sceptycznie podchodzi do niektórych z proponowanych rozwiązań. Chodzi zwłaszcza o pływający pomost. – To teren zalewowy, różnica poziomu wody wynosi nawet osiem metrów. Na taki pomost szkoda pieniędzy – tłumaczy Władysław Kołybski z Zarządu Zlewni Wisły Kujawskiej w Toruniu. Jak mówi, lepiej będzie wykorzystać istniejącą infrastrukturę, którą można przeznaczyć na nabrzeże i która może być zalewana przez wodę.

Jednocześnie Kołybski podkreśla, że RZGW nie widzi problemu w umiejscowieniu miejskiej inwestycji na swoim terenie. – Zawrzemy umowę, a skoro przeznaczenie to cele społeczne, to może nawet udostępnimy teren bezpłatnie – mówi.

Zdaniem Grzelczyka wstępny projekt plaży możemy zobaczyć na początku kwietnia.

Zobacz też: rzeź drzew omija Ciechocinek. „Nie ma katastrofy” >>>