Wójt Aleksandrowa zgodzi się na wodociąg do Ciechocinka

Wójt gminy Aleksandrów Kujawski ustąpił w sprawie budowy wodociągu z podtoruńskich Czerniewic do Ciechocinka.

Jeszcze w październiku porozumienie w sprawie dostarczania wody z Czerniewic do Ciechocinka podpisali Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka i Michał Zaleski, prezydent Torunia. Magistralę wodociągową umożliwiającą dostawy wody do uzdrowiska ma zbudować toruńskie MPWiK. Andrzej Olszewski, wójt Aleksandrowa Kujawskiego nie zgadzał się jednak na przebieg rury przez jego gminę. To gmina Aleksandrów jest właścicielem GPU Algawa, dostarczającej dziś wodę do Ciechocinka.

Burmistrz Leszek Dzierżewicz poinformował podczas sesji Rady Miejskiej 10 kwietnia, że wójt ustąpił. – Podpisaliśmy czterostronne porozumienie, w którym określiliśmy zasady zlokalizowania tej magistrali. Dokument ten będzie podpisany w obecności notariusza. Zobowiązaliśmy się do tego, iż przez pięć lat będziemy kupować część wody niezbędnej dla Ciechocinka od spółki Algawa. A gmina Aleksandrów Kujawski wyda decyzję zezwalającą na zlokalizowania magistrali – mówił.

Aby dostarczyć wodę do Ciechocinka, toruńskie wodociągi zaprojektują i wybudują 12-km magistralę z Czerniewic do Wołuszewa, która pochłonie ok. 6 mln zł. Przewiduje się też budowę dwóch zbiorników na wodę. Od stycznia 2018 r. Ciechocinek ma czerpać wodę z należącego do toruńskich wodociągów ujęcia w Czerniewicach. Dziś miasto korzysta z ujęć w Siarzewie i obsługiwanego przez Algawę w Kuczku.