Dynamika miasta w Galerii Pod Dachem Nieba

Fotografie z miast całego świata autorstwa Tomasza Sobeckiego złożyły się na drugą w tym roku wystawę w Galerii Pod Dachem Nieba. Wernisaż miał miejsce w czwartek 27 kwietnia.

– Jeszcze nigdy w naszej galerii nie mieliśmy tak wspaniałych fotogramów – cieszył się Marian Gawinecki, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka, które kieruje galerią w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym.

Premiera wystawy odbyła się w styczniu w Łodzi, po czterech miesiącach dzieła przybyły do Ciechocinka. – To moja wystawa habilitacyjna – mówił Tomasz Sobecki, który przed czterema laty doktoryzował się na łódzkiej „filmówce” i jest adiunktem na Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.

Fotografie są efektem ostatnich podróży Sobeckiego odbywanych przy okazji wystaw w Nowym Jorku, Chicago i Sydney, pracy akademickiej w indyjskim Hajdarabadzie czy wizyty na biennale w Wenecji. – Każde z tych odległych miast jest zupełnie inne. Trudno odnaleźć ich istotę w krótkim czasie i pokazać fotografią. Dlatego wybrałem specyficzną technikę wielokrotnej ekspozycji – mówił autor.

Aby powstały zdjęcia, które można oglądać w Galerii Pod Dachem Nieba, ta sama klisza naświetlana była kilka razy. Każde naciśnięcie spustu migawki odbywało się przy użyciu innego obiektywu czy innego czasu naświetlania. – Wyczerpałem wszystkie możliwości fotograficzne i efekty sumowałem – mówił Sobecki.

Wywołane zdjęcia zostały poddane obróbce graficznej. – Współczesna fotografia nie ogranicza się do aparatu. To sztuka wizualna, wszystkie środki można wykorzystać, tylko trzeba nad nimi zapanować – wskazywał autor.

– Galeria Pod Dachem Nieba ma unikatowe oświetlenie dzięki dużym przeźroczystym powierzchniom dachu, co wyróżnia ją pośród galerii nie tylko w Polsce. Jest to wyjątkowo korzystne miejsce dla ekspozycji cyklu „Dynamika miasta”, w którym po raz pierwszy zastosowałem przeźroczyste fotogramy dla zwiększenia wrażenia przestrzenności. Wyjątkowo, właśnie w tej galerii są one podświetlane światłem dziennym od tyłu, co daje szczególną ekspresję – podkreśla Sobecki w rozmowie ze „Zdrojem”.

Wernisaż grą na fortepianie i śpiewem wzbogacił Maciej Korzeniowski z Torunia.

Tomasz Sobecki urodził się w 1952 roku w Toruniu. Ukończył Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UMK, w 2013 po zmianie zawodu na fotografika obronił doktorat z zakresu fotografii na PWSFTviT w Łodzi. Założyciel agencji reklamowej STUDiO’VI, w której jest obecnie dyrektorem artystycznym. W 2009 roku otworzył w Toruniu galerię etiud GALERiA’VI. Był stypendystą hiszpańskiego MSZ i polskiego ministra kultury. Wykładał w Łodzi, Bydgoszczy, Toruniu i Hajdarabadzie. Swoje prace wystawiał m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Finlandii, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Wystawę „Dynamika miasta” można oglądać w Galerii Pod Dachem Nieba (Szpital Wojskowy, ul. Wojska Polskiego 5, wejście od strony cerkwi, III piętro) do 25 maja w dni powszednie w godz. 9.30-15.