Noc Bibliotek w Ciechocinku. Najlepsze czytelniczki z biletami do Akademii Pana Kleksa

Ciechocińska książnica wzięła udział w trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która odbyła się 3 czerwca. Dwie czytelniczki otrzymały „Magiczne bilety” do Akademii Pana Kleksa urządzonej w toruńskim Dworze Artusa.

Podczas nocnego dyżuru naszej książnicy dzieci miały okazję obejrzeć film „Biuro detektywistyczne Lassego i Maji. Stella Nostra” opartej na ukochanej przez dzieci na całym świecie serii kryminałów Martina Widmarka i zobaczyć swoich ulubionych bohaterów na dużym ekranie. Po projekcji filmu odbyła się również prelekcja wprowadzająca młodych graczy w fabularny świat gier RPG, którą poprowadził doświadczony Mistrz Gry Paweł Jarysz.

Noc Bibliotek jest ogólnopolską wieczorno-nocną akcją, która w niekonwencjonalny sposób promuje czytanie i biblioteki jako otwarte i dostępne instytucje kultury z bogatą ofertą dla osób w każdym wieku. Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z biblioteką i literaturą.

O tym, że warto bywać w bibliotece, przekonały się dwie czytelniczki, Ola Lewandowska i Marzena Zawilska, odbierając bilety do Akademii Pana Kleksa, w którą na jedno popołudnie zamienił się Dwór Artusa w Toruniu. Bilety były nagrodami w konkursie organizowanym przez Książnicę Kopernikańską, a objęte nim były biblioteki z regionu. Magiczne bilety otrzymały, ponieważ od początku roku wypożyczyły i przeczytały największą liczbę książek.

Uczniów w Akademii podobno powitał sam Pan Kleks i przyporządkował ich do owocowych drużyn, a nasze czytelniczki zasiliły drużynę cytryn. Najtrudniejszy z konkurencji okazał się escape room, z którego wydostali się tylko mistrzowie ortografii, w tym nasze cytrynki. Były również zajęcia z leczenia chorych słów, nauka kleksografii i warsztaty tworzenia baśni. Absolwentki wróciły około 22-giej, bardzo śpiące, ale całe w kolorowych piegach, z nagrodami książkowymi – wszak zdobyły czwarte miejsce – oraz przede wszystkim zadowolone z przeżytej czytelniczej przygody.

Bywanie w bibliotece przynosi wiele korzyści, często zaskakuje, a dzięki bogatej ofercie nie pozwoli nudzić się jej bywalcom. Więc jeśli jeszcze tu nie byłaś, jeśli jeszcze tu nie byłeś, czym prędzej zajrzyj na naszą stronę www.biblioteka.ciechocinek.pl i wybierz coś dla siebie.

Lidia Wasilewska