Prof. Wiesław Dembski nie żyje. Artysta zmarł w wieku 84 lat

Zmarł prof. Wiesław Dembski, ciechociński malarz i grafik związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artysta zmarł 1 lipca w wieku 84 lat.

Jeszcze na początku maja prof. Dembski na wernisażu w ciechocińskiej bibliotece świętował 70 lat pracy. Pogrzeb odbędzie się w środę 5 lipca. Msza św. w kościele parafialnym pw. śww. Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku rozpocznie się o godz. 13.00.

Wiesław Dembski urodził się 6 lutego 1933 r. w Ciechocinku, gdzie spędził dzieciństwo i wojnę. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa u prof. Krystyny Łady-Studnickiej i prof. Jana Cybisa, a także malarstwo ścienne u prof. Jacka Żuławskiego i grafikę artystyczną u prof. Zygmunta Karolaka.

W 1958 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów z malarstwa. Dwa lata zajmował się lotnictwem i żeglarstwem. Przez kolejne pięć pracował w technikum wikliniarskim w Kwidzynie, następnie przez rok uczył bezrobotnych w Borach Tucholskich. Był kierownikiem Pracowni Grafiki Artystycznej „Oficyna” przy Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku.

W 1996 roku w Warszawie otrzymał nominację na profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadzi Pracownię Grafiki Artystycznej Technik Metalowych. W 1984 roku założył Międzynarodowy Klub „Mezzotinta”. W 1995 roku założył prywatną fundację, która zaprasza do swojej galerii autorskiej w Ciechocinku artystów malarzy i grafików. Odbył wiele podróży artystycznych m.in. kilkakrotnie do Niemiec, na Węgry, do Francji, Rosji, Holandii, Czech, Włoch i Finlandii.

Zorganizował ponad 200 wystaw zbiorowych malarstwa i grafiki artystycznej, ponad 50 wystaw indywidualnych, za swoje prace otrzymał 30 nagród, odznaczono go Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Prace Wiesława Dembskiego znajdują się m.in. w muzeach w Gdańsku, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Olsztynie, Lublinie, Kaliszu i Lęborku, za granicą w Muzeum w Kalmarze w Szwecji, w Muzeum w Turku w Finlandii, w bibliotekach: Narodowej w Warszawie, miejskiej w Bremie i polskiej w Paryżu, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.