Poszukiwanie artystycznej drogi w Galerii Pod Dachem Nieba

Troje artystów z Sopotu pokazało swoje prace malarskie w Galerii Pod Dachem Nieba. Wernisaż wystawy „W poszukiwaniu drogi artystycznej” odbył się 8 lipca.

– Wystawa powstała z inspiracji Jurka Sobierajskiego, który poprosił znajomych artystów z Sopotu, by zgodzili się wystąpić w galerii. I tak się stało – mówił Marian Gawinecki, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka, które organizuje wystawy w Galerii Pod Dachem Nieba w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym.

Podczas wernisażu wystąpili Marzenna i Waldemar Gmińscy oraz Jerzy Sobierajski.


O bohaterach ostatniej wystawy:

Joanna Nowicki urodziła się w Sopocie, choć większość życia spędziła w Wielkiej Brytanii. Malarstwa i rysunku uczyła się w Polskiej Szkole Malarstwa pod kierunkiem prof. Mariana Bohusz-Szyszki, studiowała także w Heatherly School of Fine Art. Po powrocie do kraju jedną z inspiracji twórczych była głęboko zakorzeniona na Pomorzu sztuka sakralna. Wystawiała w POSK w Londynie i w siedzibie Inernational Maritime Organization.

Krzysztof Nowiński przygodę z bursztynem rozpoczął już w liceum, pomagając starszemu bratu w projektowaniu i wytwarzaniu biżuterii. Swoją wystawą autor chce pokazać, że bursztyn to nie tylko biżuteria, ale także element sztuki sakralnej. Tematem prac są krzyże, wota i monstrancje. Motywy sakralne pojawiają się również w jego malarstwie, stąd wizerunki święte malowane farbami olejnymi na desce. Prace Krzysztofa Nowińskiego wystawiane są w muzeach w Stanach Zjednoczonych i na Litwie.

Lucjan Nowiński malarstwo studiował w pracowni prof. Jacka Żuławskiego w PWSSP w Gdańsku, w 1972 roku uzyskując dyplom. W 1987 roku wyemigrował do Nowego Jorku. Tam zaczął malować na blasze aluminiowej, na którą nakłada się fakturę z żywicy epoksydowej. W latach 90. tworzył płaskorzeźby i rzeźby z tektury. W roku 2000 otworzył z przyjaciółmi pracownię i galerię „One Way Studio”.

Wystawę „W poszukiwaniu drogi artystycznej” można oglądać w Galerii Pod Dachem Nieba w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym przy ul. Wojska Polskiego 5 do końca sierpnia.