„Wrażliwy artysta, życzliwy człowiek”. Aldona Nocna wspomina Wiesława Dembskiego

Wiesław Dembski był niezwykle wrażliwym artystą, który bardzo lubił kontakt z odbiorcami sztuki. Jego wernisaże były prawdziwą ucztą duchową – wspomina zmarłego na początku lipca artystę Aldona Nocna.

Odszedł ceniony pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jeden z jej filarów. Wiesław Dembski był niezwykle wrażliwym artystą, który bardzo lubił kontakt z odbiorcami sztuki. Jego wernisaże były prawdziwą ucztą duchową. Pełen pomysłów, chętnie dzielący się swoimi wspomnieniami, sypiący anegdotami, opowiadający o swoich pracach, które z pasją prezentował. Jego dorobek był bardzo bogaty. Tworzył nie tylko grafiki, w których był mistrzem, ale i obrazy olejne, fotografie, rzeźby. Spotkania z Profesorem były niezwykłym przeżyciem. Zawsze uśmiechnięty i pogodny, optymistycznie nastawiony do świata i ludzi. Człowiek życzliwy innym.

Jego odejście to nieodżałowana strata dla wszystkich, którzy mieli zaszczyt Go poznać. Na zawsze będzie w naszej pamięci, bowiem pozostawił po sobie nie tylko liczne dzieła, które będziemy podziwiać, lecz także wspomnienia tych, którzy cenili jego sztukę. Jak pisała Wisława Szymborska: „Umarłych wieczność dotąd trwa póki pamięcią im się płaci”. Pamiętajmy więc o Wiesławie Dembskim, szczególnie tu w Ciechocinku, z którym był mocno związany.

Aldona Nocna