Relikwie św. Brata Alberta w Ciechocinku

Do kościoła w Ciechocinku w sobotę 22 lipca przybyły relikwie św. Brata Alberta Chmielowskiego. Towarzyszy im obraz „Ecce Homo” i portret świętego. Relikwie, które pielgrzymują po parafiach Rycerzy Kolumba, pozostaną w Ciechocinku do 6 sierpnia.

Obraz „Ecce Homo” przedstawiający ubiczowanego Chrystusa namalował we Lwowie w 1879 r. Adam Chmielowski, jeszcze przed wstąpieniem do zakonu. Po prośbach metropolity obrządku grekokatolickiego Lwowa Andrzeja Szeptyckiego, podarował mu obraz. Pod koniec życia abp. Szeptycki przekazał obraz do Muzeum Archidiecezjalnego, a zbiory tego muzeum dostały się po wojnie do Muzeum Sztuki Ukraińskiej we Lwowie.

Obraz ten, jako religijny, dla muzeum nie przedstawiał żadnej wartości i leżał w magazynach. Uważano go za zaginionego. Po odnalezieniu i umiejscowieniu go tam, zaistniała możliwość wymiany za zakupiony w Desie obraz ukraińskiego malarza Iwana Trusza z krajobrazem cyprysów o zachodzie słońca. Obraz po wymianie za zakupiony pejzaż Trusza, dotarł do Krakowa do Domu Generalnego Zgromadzenia ss.Albertynek, dopiero 21 lipca 1978 r. W marcu 1979 obraz bardzo zniszczono, został poddany konserwacji i znajduje się w Krakowie w Domu Generalnym Sióstr Albertynek w ołtarzu głównym Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Drugi pielgrzymujący obraz przedstawia portret świętego, namalowany w 1934 r. przez Leona Wyczółkowskiego, który w 1880 mieszkał we Lwowie, gdzie poznał Adama Chmielowskiego. Na mszy św. 22 lipca o godz.18 rozpoczynającej peregrynację w Ciechocinku, sprawowanej przez ks.prał. Grzegorza Karolaka, obecni byli mieszkańcy Środowiskowego Domu Samopomocy „Szymanówka” Fundacji im. Brata Alberta w Nieszawie. Rycerze Kolumba adorują relikwie na Mszach św. o godz.18.

Wojciech Krzysztof Jankowski