Festiwal Wisły zawinie do Ciechocinka. Parada łodzi, bezpłatne rejsy i festiwal piosenki żeglarskiej

Ciechocinek obok Torunia i Włocławka jest współgospodarzem Festiwalu Wisły. Nad rzeką w niedzielę 13 sierpnia czekać będzie mnóstwo atrakcji.

Festiwal Wisły to pierwsza w historii Polski impreza stawiająca w roli gwiazdy najdłuższą i najważniejszą rzekę Polski. Wszystko za sprawą Roku Rzeki Wisły, jaki właśnie obchodzimy. Ogólnopolska Inauguracja Roku Rzeki Wisły 2017 odbyła się w Toruniu, bo w Toruniu w 1466 roku podpisano II pokój toruński, który umożliwił wolny flis na Wiśle, co przyczyniło się do rozwoju gospodarczego Polski, jej Złotego Wieku.

Festiwal Wisły wzoruje się na Festiwalu Loary w Orleanie, imprezie prezentującej tradycyjne żeglarstwo rzeczne z terenu całej Europy. Gośćmi wydarzenia będą rekonstrukcje tradycyjnych jednostek przed wiekami pływających na Wiśle, od tratw po łodzie wikingów. Dopłyną też goście z Francji, żeglarze Loary, na której kwitnie turystyka rzeczna będąca wzorem dla polskich środowisk wiślanych.

Na Festiwalu prezentowane będzie tradycyjne rzeczne rzemiosło, pojawią się stoiska edukacyjne, w tym warsztat dłubankowy, gdzie samemu będzie można zrobić czółno z jednego pnia. Posmakować będzie też można nadwiślańskich specjałów z terenu całej Polski. W trakcie festiwalu odbędzie się także przegląd piosenki żeglarskiej „Szkuta”, podczas którego wystąpią zespoły szantowe i folkowe.

Istotą Festiwalu jest oswajanie z Wisłą. Dlatego wszyscy chętni będą mogli przepłynąć się tradycyjnymi łodziami, poznać ich budowę, planowane jest też pokonywanie rzeki wpław, oczywiście pod okiem ratowników WOPR. Rozegrane zostaną też regaty.

Nad Wisłę od godz. 11 co godzinę kursować będzie bezpłatny melex. Początek trasy przy fontannie „Grzybek”, wyjazd z plaży na ok. 20 min. przed pełną godziną.


Co będzie działo się w samym Ciechocinku w niedzielę 13 sierpnia?

Od godziny 11 na przystani przy ul. Lipnowskiej rozstawione będą stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody min. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich. Równocześnie odbywać się będzie jarmark tradycyjnych produktów i targi kulinarne „Nadwiślańskie smaki”.

Od 11 do 16 występować będą utalentowane zespoły z regionu, a o 16 zagra zespół Pikolo.

O 16.30 do Ciechocinka zawinie festiwalowa flotylla, która powitana zostanie chlebem i solą.

O 17 odbędzie się parada kilkudziesięciu statków i łodzi wzdłuż nabrzeża, plaży i przystani na 710 kilometrze Wisły biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków: szkuty, galary, dubasy, francuskie gabary, tradycyjne łodzie litewskie i drakkary wikińskie.

Od 17.30 do 19 będzie można zwiedzać wszystkie jednostki, a nawet zabrać się na bezpłatny rejs.

O 17.30 odbędzie się inscenizacja warzenia soli.

O 18 rozpocznie się Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Szkuta”, podczas którego wystąpią zespół Barowe Żywioły i Jacek Słupkowski.

Festiwal odbywa się w trzech miastach: 12 sierpnia we Włocławku, 13 sierpnia w Ciechocinku, a 14 i 15 sierpnia w Toruniu.

Więcej na stronie internetowej Festiwalu Wisły >>>