Happy Jazz Festival po raz trzeci. Tym razem z benefisem Marka Gaszyńskiego

Happy Jazz Festival już po raz trzeci zagości w muszli koncertowej w Ciechocinku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie benefis Marka Gaszyńskiego, autora tekstów i dziennikarza muzycznego.

– W tym roku na festiwalu usłyszymy młody jazz połączony z jazzem dojrzalszym. A jedną z atrakcji będzie benefis Marka Gaszyńskiego. Wszyscy artyści wykonają przynajmniej jeden utwór z jego tekstem – mówił w radiowej „Jedynce” Jerzy Szymański z Centrum Niezależnego Życia „Sajgon”, współorganizatora Happy Jazz Festival.

W tegorocznej edycji festiwal wystąpią m.in. Piotr Zubek, Łukasz Jemioła, Andrzej Kubacki, Sylwia Kwasiborska Trio, Joanna Czajkowska-Zoń, Skołowani, Apostolis Anthimos, Moriah Woods Trio czy Krzysztof „Puma” Piasecki.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2015 roku, a wszystko zaczęło się od telefonu Adama Jędrzejowskiego, jazzmana mieszkającego w Ciechocinku, do Marka Gaszyńskiego. Telefonu z propozycją zorganizowania jazzowego wydarzenia w uzdrowisku.

„Pomyślałem o Ciechocinku, o tym jaki jazz pasuje do tego miasta, i do ludzi, którzy tu przyjeżdżają. Jak to, jaki? Szczęśliwy, czyli happy” – wspomina Gaszyński na łamach „Polska The Times”. „Do tego pięknego miasta jadą przecież ludzie schorowani, albo z niepełnosprawnościami, potrzebujący lekarza, medycyny, zabiegów, porad, ale także czegoś, co ich pocieszy, pozwoli zapomnieć o bólu duszy i ciała, odgoni strach, da radość, rozrywkę, śmiech, skieruje ich myśli ku sztuce, artyzmowi, abstrakcji, choć na chwilę, na tydzień, dwa”.

Gaszyński przypomina, że jazz u swego zarania był muzyką taneczną, zabawową, w przeciwieństwie do smutnawego bluesa. „Przyjąłem to sobie za drogowskaz: jazz wesoły, tradycyjny, dixieland, traditional jazz, swing, boogie woogie, standardy, piosenki jazzowe i piosenki jazzujące, i dwa siostrzane wobec jazzu gatunki: blues i ragtime”.

Jak podkreśla, ciechociński festiwal ma nie tylko promować jazz, ale i solidarność międzypokoleniową wśród artystów i publiczności.

Festiwalowi towarzyszyć będzie benefis Marka Gaszyńskiego, dziennikarza Polskiego Radia, który przez 55 lat napisał teksty do ponad 350 piosenek. Najpopularniejsze z nich to „Sen o Warszawie” (muzyka Czesław Niemen), „Gdzie się podziały tamte prywatki” (muzyka Ryszard Poznakowski), „Nie zadzieraj nosa” (muzyka Seweryn Krajewski), „Jesień idzie przez park” (muzyka Krzysztof Klenczon), współautorem tego tekstu jest Bogdan Loebl.