W petance nabiegasz się więcej niż w meczu Ligi Mistrzów. Turniej w bule w Ciechocinku

Jadwiga Grygo i Stefan Bartkowiak ze Śremskiego Klubu Przyjaciół Petanque wygrali odbywający się w Ciechocinku Turniej Dubletów Mikstów w Petanque.

Zawody w petanque na stałe weszły do kalendarza imprez jakie w roku kalendarzowym odbywają się w Ciechocinku i regularnie rozgrywane są od 2013 roku. Do udziału w zawodach 15 sierpnia przy tężni nr 1 zgłosiły się 23 ekipy, które do rozegrania miały siedem rund.

Przybyli zawodnicy reprezentujący Lubońską Petankę, Gdańskie Bule, Białostocki KP, Bulera Śrem, Broen Karo Dzierżoniów, KGB Łódź oraz KP Leszczynko. Nie można pominąć Borbula z Bornego Sulinowa oraz członków Bydgoskiego Klubu Petanque. Oczywiście nie zabrakło miejscowych miłośników gry w kulki z Ciechocinka, którymi dowodzi Stanisław Wodyński.

Zawody z sześcioma zwycięstwami wygrała para reprezentująca Śremski Klub Przyjaciół Petanque, Jadwiga Grygo i Stefan Bartkowiak. Warto nadmienić, że Jadwiga mieszka i trenuje w Ciechocinku. Również sześć zwycięstw miała na koncie para, która zajęła drugie miejsce – Barbara i Władysław Niewolowie, członkowie Broen Karo Dzierżoniów. Trzecie miejsce również dla rodzinnej pary Małgorzaty i Michała Wolaków (Białostocki Klub Petanque ). Córka wraz z ojcem zwyciężyli w pięciu pojedynkach.

Grający w petankę często pytani są, czy ich dyscyplinę można właściwie nazwać sportem. Wyjaśnia to Michał Laberette, który brał udział w ciechocińskim turnieju. – W sumie najwięcej biegający piłkarze pokonują podczas meczu Ligi Mistrzów ok. 11-12 kilometrów w ciągu 90 minut. Ostatnio w Ciechocinku podczas Pucharu Polski Dubletów włączyłem GPS i okazało się, że zrobiłem 14 km. Wszystko bez względu na warunki atmosferyczne, czy w palącym słońcu, czy deszczu, czy zimnie – mówi. – Jesteśmy w grze od 7 do 12 godzin. Jedna kula to średnio 0,7 kg. Każdy ma po trzy takie kule. W trakcie turnieju przerzucamy precyzyjnie dziesiątki lub ponad 100 kg metalu na odległość. Do tego schylamy się po kule co kilkanaście minut i jesteśmy w ciągłym ruchu – podkreśla.

Więcej zdjęć z turnieju na ciechocinek.pl >>>

Zespoły, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały ufundowane przez Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ciechocinek okolicznościowe vouchery na spędzenie weekendu w Ciechocinku. Nie zabrakło nagród oraz upominków dla wielu zespołów ufundowanych przez PUC, Biuro Kultury, Sportu i Promocji Miasta oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ciechocinku.