Buduje się z budżetu obywatelskiego. Co dzieje się z ubiegłorocznymi projektami? Sprawdzamy

Choć rozpoczęło się już głosowanie w tegorocznym budżecie obywatelskim, wciąż realizowane są projekty, które zwyciężyły w ubiegłorocznej edycji.

W ostatnim tygodniu lipca ruszyły prace związane z budową miejskiej plaży nad Wisłą, która w cuglach wygrała głosowanie w zeszłym roku. Nad wiślanym brzegiem pojawiły się już altany, krąg ogniskowy, utwardzony parking, nawieziono też piasek na plażę i boiska do piłki siatkowej i badmingtona. Uporządkowano także cały teren, odsłaniając widok na Wisłę.

Plaża zdążyła już gościć Festiwal Wisły 13 sierpnia. Teraz teren zostanie jeszcze obsiany trawą i zakrzewiony.

Pod znakiem zapytania stoi sprawa hangaru i pomostu, który znalazł się w projekcie. Powód? Brak środków. Pomysłodawcy w projekcie wnioskowali o 80 tys. zł, po weryfikacji finansowanie podniesiono do 180 tys. zł. Ale i to okazało się niewystarczające. Brakujące elementy mogą jednak znaleźć się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta.

Zakupy dla strażaków i harcerzy

Do Ochotniczej Straży Pożarnej trafiła już większość sprzętu w ramach wynoszącego 42 tys. zł projektu. Chodzi o fantomy, defibrylatory, pompy czy radiotelefony. Zakupiony zostanie jeszcze ponton z przyczepą. Zbierane są oferty na zakup wyposażenia dla Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Chodzi o zestaw ratunkowy z podstawowymi materiałami, deskę ortopedyczną oraz bardzo przydatne w przypadku szkoleń fantomy i defibrylatory – mówił w ubiegłym roku Dawid Grabowski, ówczesny drużynowy 8 Ciechocińskiej Drużyny Harcerzy. Na zakup czeka też zestaw defibrylatorów, które pojawią się przy hali sportowej i siedzibie straży pożarnej.

Inwestycje na Osiedlu Królów

Zamontowane są już progi zwalniające na ul. Bolesława Chrobrego. Niemożliwe okazało się oznakowanie pobliskiego skrzyżowania, gdyż w myśl obowiązujących przepisów oznakować należałoby całe osiedle, a na to nie pozwalają finanse. Ruszyły natomiast prace przy placu zabaw przy ul. Mieszka I. Długo nie można było znaleźć wykonawcy, ostatecznie miasto wyrównuje i przygotowuje teren własnymi siłami. Zamawiane jest także wyposażenie placu.

Wszystkie inwestycje finansowane z ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego powinny być sfinalizowane do końca tego roku.