„Korzystajmy z historii”. 78. rocznica wybuchu II wojny światowej

– Korzystajmy z przykrej, ale pouczającej historii. Uczmy się odróżniać prawdę od fałszu i obłudy – mówił podczas uroczystości związanych z 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej płk Maciej Maksymowicz.

Pod obeliskiem upamiętniającym wyzwolenie Ciechocinka w 1945 roku pojawili się przedstawiciele władz samorządowych i miejskich instytucji na czele z burmistrzem Leszkiem Dzierżewiczem i Aldoną Nocną, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej, a także kombatanci, harcerze i młodzież szkolna.

Prowadzący uroczystość Maciej Maksymowicz przypominał atmosferę początku września 1939 roku. – Szykowaliśmy się do szkół, ale zamiast dźwięku dzwonka wybuchały niemieckie bomby. Jako 10-12 latkowie też się bawiliśmy, ale w inny sposób. Lufy drewnianych karabinów kierowaliśmy w niebo, gdy słuchać było alarm bombowy – opowiadał.

Zaapelował też do uczniów i nauczycieli o szczególną troskę o pamięć o tamtych wydarzeniach i zapobieganie wypaczaniu historii. – Uczmy się odróżniać prawdę od fałszu i obłudy – podkreślał.

Pod obeliskiem złożono okolicznościowe wiązanki kwiatów.