„Wesele” i… poprawiny, czyli Narodowe Czytanie 2017

Lato w tym roku nie rozpieszczało nas również 2 września, w dniu ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

Od rana zastanawialiśmy się, będzie padać czy nie? Po przybyciu na stałe miejsce naszych spotkań koło fontanny w Parterach Helwiga, nasi wykonawcy wzbudzili zainteresowanie nielicznych spacerujących. Wszystko za sprawą tajemniczych postaci w strojach z epoki: Racheli, Panny Młodej, Poety i Chochoła. Z uwagi na zmienną pogodę zainscenizowaliśmy krótkie fragmenty z „Wesela”, zapraszając wszystkich na dzień 8 września, na deptak koło Teatru Letniego, na… Poprawiny. Tym razem pogoda nam sprzyjała, chociaż zaliczyliśmy też incydent deszczowy.

Na miejscu zgromadziło się wielu kuracjuszy i mieszkańców Ciechocinka, znowu zaintrygowanych grupą przebierańców, wystawianym nagłośnieniem i przygotowanym poczęstunkiem. Jak na wesele przystało, wszyscy uczestnicy i widownia zostali przywitani przez piszącą te słowa, obdarowani ciasteczkami, a potem przemówili: Rachela, Panna Młoda, Pan Młody, Poeta, Dziennikarz, Czepiec, Chochoł,Wernyhora i inne postaci dramatu.

„Wesele” to utwór w trzech aktach, najsłynniejszy dramat Stanisława Wyspiańskiego, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla, który żenił się z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

W naszej akcji dzięki zaangażowaniu Joanny Braatz, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Kamili Bolewickiej, polonistki, udział wzięli uczniowie z klasy VII A. Trzon czytających stanowili słuchacze Uniwersytetu dla Aktywnych, zawsze chętni do udziału i pomocy, zasileni przez Ewelinę Lewandowską z Nieszawy i radną Aldonę Nocną. Zakończenie uświetnił barwny występ Wandy i Janusza Wasickich z Nieszawy. Miejska Biblioteka Publiczna im. Janusza Żernickiego serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za stworzenie wspaniałej atmosfery i spotykamy się za rok na kolejnej edycji.

Mariola Różańska