Kolejne gwiazdy na Deptaku Sław. Laureatkami Irena Szewińska i prof. Irena Ponikowska

Irena Szewińska, sława polskiej lekkoatletyki, a także Irena Ponikowska, wybitna balneolog, odsłoniły swoje gwiazdy na Ciechocińskim Deptaku Sław.

Irena Szewińska, znakomita lekkoatletka, swoją gwiazdę odsłoniła 23 września. Szewińska to jedna z najbardziej utytułowanych polskich sportsmenek i jedna z najwybitniejszych lekkoatletek w historii. Na czterech igrzyskach olimpijskich zdobyła łącznie siedem medali w biegach i skoku w dal. Po zakończeniu kariery Szewińska jest działaczką sportową, członkinią Polskiego i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

– Staramy się zapraszać do Ciechocinka osoby szczególnie zasłużone dla naszego kraju, osoby które miały jakąś styczność z naszym miastem – mówił burmistrz Leszek Dzierżewicz, przypominając że Szewińska gościła w uzdrowisku w 2009 roku podczas Światowego Polonijnego Sejmiku Olimpijskiego. – Dla nas to wielki dzień, wielki zaszczyt i wielka radość, że pozostawi pani trwały ślad na Ciechocińskim Deptaku Sław – dodał burmistrz.

– Odsłonięcie tej gwiazdy jest dla mnie wielkim zaszczytem, wielkim wyróżnieniem – mówiła laureatka. – W Ciechocinku czuję się teraz jak w domu. To piękny moment w moim życiu – dodała.

Przed odsłonięciem gwiazdy Irena Szewińska spotkała się z mieszkańcami miasta i kuracjuszami w Teatrze Letnim.

Gwiazda medycyny

Swoją gwiazdę 1 października, w Międzynarodowy Dzień Lekarza, odsłoniła natomiast prof. Irena Ponikowska. To światowy autorytet w dziedzinie balneologii, pełni funkcję kierownika Katedry Balneologii i Medycyny Fizykalnej Collegium Medicum w Bydgoszczy z siedzibą w Ciechocinku. Prof. Ponikowska jest specjalistką w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, interny i diabetologii, jej dorobek naukowy obejmuje ponad 220 pozycji opublikowanych w czasopismach naukowych, wypromowała też 11 doktorów nauk medycznych. W ubiegłym roku została honorową obywatelką Ciechocinka.

– Nagle ja jako naukowiec i lekarz znalazłam się między celebrytami, aktorami i muzykami. To też jakaś wyjątkowość – śmiała się profesor podczas uroczystości odsłonięcia gwiazdy.

– Profesor Ponikowska to cichy, ciepły, serdeczny, niezwykle życzliwy człowiek – mówił burmistrz Leszek Dzierżewicz. – Myślę, że tłumy, które dotarły dziś na deptak, by wziąć udział w tej uroczystości, potwierdzają fakt, że pani profesor jest osobą niezwykle lubianą – podkreślił.

W Teatrze Letnim przed odsłonięciem gwiazdy odbył się benefis prof. Ponikowskiej, podczas którego współpracownicy i przyjaciele laureatki podsumowali jej dokonania. Pozdrowienia dla profesor przesłał w specjalnym wideo Tomasz Kot, jeden z jej ulubionych aktorów, odtwórca roli Zbigniewa Religi w filmie „Bogowie”.

Na Ciechocińskim Deptaku Sław swoje gwiazdy odsłoniło tym samym już dwanaście osobistości. Dotychczas wyróżnieni zostali Katarzyna Gaertner, Maryla Rodowicz, Zbigniew Boniek, Robert Korzeniowski, Włodzimierz Kowalewski, Janusz Majewski, Wojciech Pszoniak, Maciej Stuhr, Don Vasyl i Kazimierz Kowalski.

red.