Camino na Kujawach. Premiera filmu dokumentalnego z ciechocińskimi akcentami

We wtorek regionalna premiera cyklu dokumentalnego Teresy Kudyby „Grunt to Droga” poświęconego pielgrzymowaniu szlakiem św. Jakuba po Kujawach.

Camino Polaco to część jednego z najważniejszych i najstarszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, który wiedzie do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii. O trasach wiodących przez Kujawy w swym pięcioodcinkowym cyklu opowiada Teresa Kudyba. W produkcję filmu zaangażowani byli ciechocinianie – Łukasz Małecki i Witold Popiołek. Ale ciechocińskich akcentów w filmach jest więcej. Jarosław Zieliński, właściciel ciechocińskiej piekarni Polkorn zaproponował pielgrzymom specjalny wypiek chleba św. Jakuba, który będzie można zamawiać na wydarzenia związane z Camino Polaco, ale też zakupić w piekarniach sieci.

Premiera obrazu miała miejsce 7 października w trakcie X Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Krakowie. Kolejny pokaz będzie miał miejsce w Toruniu w Centrum Sztuki Współczesnej w dniu 10 października o godz. 18. Film będzie też emitowany na antenie TVP3.

Camino Polaco to odcinek Drogi św. Jakuba w Polsce wiodący z miejscowości Ogrodniki na granicy z Litwą przez Olsztyn, Toruń do Słubic na granicy z Niemcami. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego ponad 200 km odcinek szlaku prowadzi przez miasta i miejscowości bogate w atrakcje turystyczne i kulturalne, które leżą na dawnym trakcie handlowym wiodącym z Rygi do Amsterdamu. Za przejście szlaku Camino Polaco w województwie kujawsko-pomorskim przyznawana jest przez PTTK w Toruniu okolicznościowa odznaka św. Jakuba oraz wystawiany jest certyfikat ”Iacobeum Thoruniesis” przez Bractwo św. Jakuba w Toruniu.

Więcej na caminodelavida.pl >>>