„Wózkostrady”. Uzdrowisko Ciechocinek z pomysłem dla seniorów, niepełnosprawnych i młodzieży

O wózkostradach, czyli ścieżkach rowerowych i chodnikach z lanego betonu jako alternatywie dla kostki brukowej mówić będą podczas spotkania eksperci Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz LafargeHolcim.Na zaproszenie Marcina Zajączkowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Ciechocinka, do Ciechocinka zawitają eksperci Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz LafargeHolcim: Piotr Kijowski i Jędrzej Zdziechowski.

Jak zapowiadają organizatorzy, tematyka spotkania dotyczyć będzie technologii, kosztów budowy i utrzymania, zmian w prawie zamówień publicznych, przykładów realizacji w Polsce i Europie oraz możliwości wykonania gładkich, „lanych” ścieżek betonowych.

Idea budowania w uzdrowiskach betonowych „wózkostrad” została po raz pierwszy przedstawiona publicznie przez panelistów z Ciechocinka podczas XXVI Międzynarodowego Kongresu Balneologicznego w Szczawnicy, a powtórzona zostanie w Łodzi na Ogólnopolskim Zjeździe Firm Rodzinnych u-Rodziny w listopadzie.

Jak zapowiadają organizatorzy, „chcemy poprawić komfort poruszania się osób chorych, starszych, niepełnosprawnych w naszym uzdrowisku, ale także przedstawiamy „projekt przyszłości” dla ludzi młodych, aby mogli bez barier poruszać się na mieście na deskorolkach, wrotkach, rowerach. W Polsce niektóre samorządy lokalne (Kalisz, Warszawa, Poznań-Jeżyce) odchodzą od budowania ścieżek rowerowych i chodników z popularnej, taniej i „nieprzyjaznej” betonowej kostki. Każdy, kto po takich wybrukowanych „pseudo” ścieżkach rowerowych jeździ rowerem, wie że to karkołomny wyczyn i niebezpieczny. Chcemy dołączyć do grona innowatorów i być pierwszym uzdrowiskiem w Polsce, które rozpoczyna kampanię informacyjną w tym zakresie”.

Poniedziałek, 23.10, sala im.S. Staszica Hotel Łazienki II, ul. Raczyńskich 6 w Ciechocinku, godz. 15.30. Spotkanie otwarte.