Ogólnopolskie Spotkania Teatralne. Jubileusz z frekwencyjnym sukcesem

Przy pełnej sali i z urodzinowym tortem swój jubileusz obchodziły Ogólnopolskie Spotkania Teatralne.

– Jak przystało na jubileusz, frekwencja dopisała – mówi Barbara Kawczyńska, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. – Przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – dodaje Katarzyna Kaliszewska z MCK. Trzy spektakle w ramach dwudziestych, jubileuszowych Spotkań obejrzało ponad 1000 osób. Ostatni, finałowy spektakl sprzedał się tak szybko, że ciechocińskie MCK postanowiło zorganizować drugi, kilka godzin wcześniej. Tego jeszcze w historii tej imprezy nie było.

Historia Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych sięga 1998 roku, kiedy do użytku oddano po remoncie Teatr Letni. – Przez lata zauważyliśmy, że największą popularnością cieszy się lekki repertuar. I tak wypracowała się konwencja teatrów komediowych – mówi Kawczyńska. Teatr lekki nie oznacza jednak teatru banalnego. Na deskach Teatru Letniego występowało wielu artystów, których dziś już z nami nie ma. Wspomnieć należy choćby Hankę Bielicką, Jana Machulskiego, Henryka Machalicę, Darię Trafankowską, Witolda Pyrkosza czy Marka Perepeczkę.

Więcej zdjęć z tegorocznej edycji Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych na ciechocinek.pl >>>


Co oglądaliśmy w tym roku?

„Przebój sezonu” – 23 września

To komedia o tym że jednego dnia możesz być na szczycie, ale już następnego na dnie. I nawet nie spodziewasz się, że ktoś przypadkowy obok będzie spijał nektar Twojej kariery. To przestawienie o tym, że nic nie możesz wiedzieć o swojej przyszłości. Życie wymyśla najdziwniejsze rozwiązania. Nawet się nie spodziewasz jakie.

Obsada: Elżbieta Zającówna,Katarzyna Jamróz, Dariusz Kordek, Michał Milowicz.

„Pół na pół” – 3 października

Realizacja życiowych planów i marzeń dwóch przyrodnich braci Roberta i Dominika stoi pod znakiem zapytania. Wbrew pozorom bracia wcale nie są bezdusznymi potworami czyhającymi na śmierć swej rodzicielki i spadek po niej. Choć rzeczywistość przedstawiona w komedii jest skomplikowana to historia relacji łączącej braci z matką jest opowiedziana w sposób przewrotny i bardzo… zabawny. Obok śmiechu znajdzie się też miejsce dla napięcia i grozy godnych mistrza gatunku – Alfreda Hitchcocka. Reżyser Malajkat i dwóch aktorów Polk i Szwedes nie biorą jeńców.

Obsada: Piotr Polk i Piotr Szwedes.

„Przekręt (nie) doskonały” – 13 października

Esencja brytyjskiego humoru! Inteligentna, pełna wdzięku, świetnie skonstruowana komedia obyczajowa, która od premiery w Theatre Royal Windsor w 1984 roku praktycznie nie schodzi z afisza. Przetłumaczona na 15 języków i grana na całym świecie z roku na rok zyskuje na aktualności i popularności. Trudno bowiem o bardziej bieżący i wiecznie żywy temat niż podatki! Rozliczenia podatkowe spędzają bowiem sen z powiek nawet najbardziej praworządnemu obywatelowi, a hasło „Urząd Skarbowy” powoduje zimne dreszcze!

Obsada: Rafał Cieszyński, Katarzyna Kwiatkowska, Jacek Kopczyński, Bogdan Kalus, Dorota Nowakowska, Maria Dejmek.