Storytellers z pierwszą płytą. „In other words”

– „In other words” to zapis fascynacji gitarą akustyczną, która od dłuższego czasu jest głównym środkiem przekazu Storytellers – mówi w rozmowie ze „Zdrojem” Przemysław Iwo Gronkowski, połowa duetu Storytellers, który właśnie wydał płytę.

Krzysztof Lepczyński: Jak powstał Wasz duet?

Przemysław Iwo Gronkowski: Pierwsze dźwięki Storytellers zabrzmiały w ciechocińskim Miejskim Centrum Kultury, podczas jednej z lekcji gitary u Krzysztofa „pARTyzanta” Toczko, w których uczestniczyłem. Było to w październiku 2012 roku. Startowała wtedy pierwsza edycja Gitarowej OFFensywy – trasy koncertowej pARTyzanta promującej gitarowe granie „na żywo”. W tych sprzyjających okolicznościach uformowaliśmy duet i zagraliśmy dwa koncerty u boku Mistrza. Pierwszy w miejscowym Sajgonie, a dwa dni później w toruńskim klubie Lizard King. Następne pięć lat to nieustający rozwój i ewolucja tego projektu.

To pierwsza Wasza płyta długogrająca?

– Tak, to pierwszy album długogrający, choć drugie wydawnictwo pod szyldem Storytellers. Trzy lata temu ukazała się debiutancka EPka zawierająca m.in. utwór „Windy Story”, do którego teledysk dostępny jest w serwisie YouTube. Nowy album znacznie różni się od poprzedniego – elektrycznego. „In other words” to zapis fascynacji gitarą akustyczną, która od dłuższego czasu jest głównym środkiem przekazu Storytellers. Zarejestrowany materiał ukazuje różne oblicza tego instrumentu, jednocześnie prezentując go w nowych kontekstach – np. w połączeniu z beatboxem. Warto dodać, że płyta została doceniona przez najbardziej prestiżowe media gitarowe w Polsce – Magazyn Gitarzysta i TopGuitar.

Gracie instrumentalnie, kameralnie, może nawet surowo, wyraźnie nie chcecie schlebiać niskim gustom. Czym jest dla Was muzyka?

– Myślę, że to bardzo indywidualna kwestia, dlatego na to pytanie mogę odpowiedzieć jedynie w moim imieniu, a przynajmniej spróbuję. Muzyka to nieodłączna, bardzo ważna część mnie, moje dopełnienie i droga, którą podążam. To piękny świat, w którym jestem i zawsze będę, coraz głębiej się w nim zanurzając. Muzyka to energia, uczucia i emocje, które potrafią wznosić mnie najwyżej zarówno w roli twórcy, jak i słuchacza. To też wymiar, w którym najlepiej jestem w stanie się wyrazić i odnaleźć, a sam język muzyczny jest najpiękniejszą formą komunikacji, z wielką mocą łączenia ludzi. Nawiązując do pierwszej części pytania, rodzaj muzyki, którą tworzę dla Storytellers oraz forma tego projektu to dla mnie coś naturalnego, nie wynik większego planowania, czy celowania w konkretną grupę odbiorców.

Zdrowa Woda, pARTyzant, Skołowani, mnóstwo zdolnej młodzieży. Czy w Ciechocinku jest jakiś szczególny klimat dla muzyki?

– Istnienie w mieście klimatu sprzyjającego muzyce zależy od ludzi w nim przebywających i tworzonych przez nich przedsięwzięć. Wspomniane przez pana zespoły są dowodem na to, że w Ciechocinku od lat przecinają się ścieżki wielu osób z pasją do muzyki i energią do podejmowania twórczych inicjatyw. Na przykładzie gitary widzę też, że stale rośnie zainteresowanie graniem na instrumencie u ludzi w każdym wieku, liczę więc na pojawienie się w Ciechocinku coraz większej liczby nowych projektów muzycznych oraz okazji, by ich posłuchać.


„Jesteśmy narratorami opowieści, ukrytych w każdej melodii, którą gramy. Wyobraźnia słuchacza decyduje o tym, jaką historię odnajdzie w utworze…” – tak o Storytellers mówi lider projektu, Przemysław Iwo Gronkowski. Nowy album powstałej w 2012 roku formacji, zatytułowany „In other words” („Innymi słowy”), to dziesięć różnorodnych gatunkowo, autorskich kompozycji instrumentalnych, zaaranżowanych na akustyczny duet gitarowy. Utwory dopełnione są przez oryginalne źródła rytmu – cajon, stompbox oraz beatbox w wykonaniu Bartosza „Szatka” Szatkowskiego. Tak dobrane instrumentarium, w połączeniu z ciekawym spojrzeniem na kompozycję oraz organicznym podejściem do nagrań, złożyło się na unikalny album o naturalnym brzmieniu, pozwalającym doświadczyć wrażenia obecności na koncercie Storytellers. Premiera płyty odbyła się we wrześniu tego roku. Płytę kupisz na www.iwogronkowski.com.