Tężnie bez unijnych pieniędzy? Porażka w konkursie, złożone odwołanie

Nieoficjalnie wiadomo, że projekt umożliwiający pozyskanie ponad 20 mln zł na konserwację ciechocińskich tężni nie zdobędzie finansowania.

Wniosek złożony przez Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku spełnił wstępne warunki finansowania, jednak znalazł się na liście rezerwowej w konkursie prowadzonym przez Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego. Burmistrz Leszek Dzierżewicz podczas sesji Rady Miejskiej 27 października podkreślił, że zostało złożone już w tej sprawie odwołanie. – Według naszych audytorów wniosek powinien otrzymać nie 39, a co najmniej 42, a nawet 48 punktów – mówił. – To batalia o kwotę niebagatelną i w jakimś zakresie o przyszłość Ciechocinka – dodał.

– Z niezadowoleniem przyjęliśmy wyniki konkursu – przyznał podczas sesji Marcin Zajączkowski, przewodniczący Rady Miejskiej i prezes Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A., właściciela tężni. – Porażka w przypadku tego konkursu to być albo nie być dla ciechocińskich tężni. W perspektywie kilku lat nikt nie będzie w stanie pozyskać podobnych środków – zaznaczył.

Projekt budowy Kujawsko-Pomorskiego Solnego Parku Kulturowego wokół tężni znalazł się w wąskim gronie pięciu inwestycji kulturalnych z regionu wpisanych do kontraktu terytorialnego. To umożliwia staranie się o środki europejskie ze specjalnej puli. Pieniądze z funduszy europejskich, a mowa o 5 mln euro, miały być przeznaczone na organizację wydarzeń kulturalnych i remont tężni. Formalnie wniosek o dofinansowanie składało MCK, ponieważ PUC jako spółka prawa handlowego nie może ubiegać się o środki w ramach kontraktu terytorialnego.