Przez Anglię z obiektywem. Wystawa w bibliotece miejskiej

Urodzinowy tort pojawił się na wernisażu wystawy fotograficznej Agnieszki Wasickiej, nieszawianki mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Zdjęcia angielskich krajobrazów można oglądać w miejskiej bibliotece do 1 grudnia.

Kiedy pojawił się pomysł utworzenia galerii sztuki w naszej bibliotece, nie sądziłam, iż mamy w Ciechocinku i okolicach tylu utalentowanych artystów różnych specjalności. Istotą naszych działań było stworzenie miejsca, w którym ujrzą światło dzienne rodzime talenty. Jednym z nich niewątpliwie jest pochodząca z Nieszawy Agnieszka Wasicka.

Osoba niezwykle skromna, obdarzona zmysłem obserwatora rzeczywistości. Jej fotografie gościły już u nas kilka lat temu, a tematyka również dotyczyła Wielkiej Brytanii. Bowiem Anglię od kilku lat ogląda na co dzień. Z wykształcenia jest filologiem angielskim, studiowała na University of Westminster w Londynie.

W Wielkiej Brytanii dzieli los polskich emigrantów. Jeżeli chodzi o fotografię, kontynuuje ona tradycje rodzinne. Pradziadek ze strony jej ojca w okresie międzywojennym był fotografem lotniczym w Toruniu. Fotografią zajmował się również dziadek, a obecnie oboje rodziców. Wystawę swoich prac miała u nas wcześniej Wanda Wasicka, prywatnie mama Agnieszki.

„Przez Anglię z obiektywem” zawiera szereg fotografii z różnych zakątków tego pięknego kraju. Możemy podziwiać zamek w Dover z XII wieku, z którego podziemi kierowano ewakuacją Dunkierki w 1940 roku, ruiny benedyktyńskiego opactwa w Glastonbury, zniszczonego na rozkaz Henryka VIII w 1539 roku, piękny widok ze wzgórza na miasto Chatham w hrabstwie Kent czy też wejście do portu w Ramsgate i molo w Margate z widokiem na galerię Turner Contemporary.

Czujne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość pozwoliło autorce zatrzymać w kadrze obiekty historyczne i współczesne. Są wśród nich zdjęcia w czerni i bieli, jak i w kolorze, idealnie dobrane tematyką do środka wyrazu. Na fotografiach nie ma ludzi, tym razem głównym tematem są piękne zabytki i charakterystyczne dla danego miasta obiekty, a także otaczająca je przyroda.

Obecnych na wernisażu, licznie przybyłych gości poczęstowaliśmy przepysznymi tortami, bowiem autorka obchodziła również urodziny. Wystawę można zwiedzać codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia biblioteki do 1 grudnia 2017 r.

Mariola Różańska