W barwach biało-czerwonych. Wieczornica w Święto Niepodległości w PUC

„Patriotyzm nie jest krótkotrwałym wybuchem uczucia, lecz cichym i niewzruszonym oddaniem przez całe życie”. Tymi słowami 10 i 11 listopada rozpoczęła się wieczornica z okazji Święta Niepodległości, najpierw zaprezentowana w ciechocińskim Domu Zdrojowym, a następnego dnia w Szpitalu Uzdrowiskowym nr 1.

Program artystyczny z udziałem licznie zgromadzonej publiczności przygotowano z inicjatywy Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A. Wydarzeniu towarzyszyła podniosła atmosfera. Na zakończenie wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Pierwszych trzydziestu uczestników otrzymało Kokardy Narodowe. Wśród widzów był m.in. Marcin Zajączkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Ciechocinka i prezes Zarządu PUC S.A.

W części pierwszej wieczornego spotkania przemiennie prezentowano utwory patriotyczne, muzyczne i poetyckie, wykonany został polonez. W drugiej występujący wspólnie z uczestnikami wydarzenia zaśpiewali pieśni legionowe.

Poprzez zaprezentowane dzieła literackie i muzyczne zostały pokazane polskie drogi do niepodległości, począwszy od Konfederacji Barskiej. Zabrzmiały utwory Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Elizy Orzeszkowaej, Marii Konopnickiej, Stanisława Wyspiańskiego, Leopolda Staffa.

W Domu Zdrojowym wystąpił Rościsław Wygranienko, polski organista pochodzenia ukraińskiego, wirtuoz tego instrumentu, uczeń legendy polskiej organistyki prof. Joachima Grubicha. Artysta zagrał m.in. Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego i Hymn Polski. Wystąpili także małżonkowie Monika i Dariusz Jaskólscy. Monika Jaskólska jest tancerką Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń” oraz instruktorką tańca ludowego. W Polonezie wspierał ją Janusz Wasicki. Dariusz Jaskólski jest muzykiem, kompozytorem, współtwórcą Grupy Poezjo. W drugiej części spotkania śpiewem wsparła Władysława Raszka. Scenariusz, reżyseria oraz część recytatorska przypadła w udziale niżej podpisanej.

W wyłożonej w Szpitalu Uzdrowiskowym nr 1 księdze pamiątkowej obecni na uroczystości odnotowali, m.in.: „Na zawsze zapamiętamy tę wieczornicę”, „Wspaniale przygotowany spektakl. Jestem wzruszona”, „Pięknie zorganizowany wieczór patriotyczny pozwolił przeżyć niezapomniane chwile”, „Dziękujemy za piękny koncert z okazji Dnia Niepodległości, który do głębi duszy poruszył utworami recytowanymi i śpiewanymi. Za włożony trud i serce w zorganizowanie wieczoru pięknie dziękujemy”, „Było cudownie, ten wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci”.

Wanda Wasicka