Pociąg do Aleksandrowa wróci już w przyszłym roku? Spotkanie w starostwie

Trwają rozmowy w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego Ciechocinka i Aleksandrowa Kujawskiego.

Dariusz Wochna, starosta aleksandrowski, zorganizował 3 listopada spotkanie z udziałem Leszka Dzierżewicza, burmistrza Ciechocinka, Andrzeja Cieśli, burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego oraz Andrzeja Olszewskiego, wójta gminy Aleksandrów Kuj.

Samorządowcy analizowali ofertę przedłożoną przez Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych Cargo Sp. z o.o., które chce podjąć się obsługi pociągu na nieczynnej dziś linii.

Jeśli doszłoby do podpisania umowy, SKPL udostępni i obsłuży przystosowany do przewozów pasażerskich szynobus z oddzielnym przedziałem bagażowym oferując 10 kursów w obie strony dziennie. Koszty tego przedsięwzięcia to 600 tys. zł rocznie. Jak czytamy w komunikacie starostwa powiatowego, jeśli zainteresowane samorządy znajdą pieniądze na przywrócenie linii, będzie to możliwe z początkiem 2018 roku.

Linia kolejowa nr 245 z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka została otwarta jeszcze w 1867 roku. Długo kursowały na niej prócz osobowych pociągi towarowe z solą z ciechocińskiej warzelni. Po 2008 roku zaczęto ograniczać liczbę połączeń pasażerskich, aż w 2011 ruch wstrzymano. Od tego czasu tylko kilkakrotnie z torów korzystano do celów turystycznych. W marcu tego roku przywrócenie regularnego połączenia zaoferowała lokalnym samorządom firma SKPL Cargo, która prowadzi przewozy na krótkich liniach w Wielkopolsce, na Pomorzu i Warmii.

red./aleksandrow.pl