26. finał WOŚP: Jeszcze nie gramy, a już padł rekord!

Aż 163 wolontariuszy będzie kwestować na ulicach Ciechocinka podczas 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ciechocinek to miasto, w którym narodziła się idea wielkiej, ogólnopolskiej akcji, jaką jest WOŚP. To właśnie tutaj po raz pierwszy 15 lutego 1992 roku w Sali Malinowej Liceum Ogólnokształcącego po raz pierwszy zagrała Orkiestra, podczas której zebrano 12 mln starych złotych przeznaczonych na wsparcie leczenia chorych dzieci. W obecności Jurka Owsiaka wystąpiły m.in. ciechociński zespół Zdrowa Woda i Łowcy.

Taką historię ma jedyne miasto w Polsce, w Ciechocinku zagramy już po raz 27! Sztab ciechociński ma właśnie tyle lat.

Jako wieloletni organizator WOŚP myśleliśmy, że nic nas nie jest w stanie zaskoczyć, a jednak… Zanim jeszcze zabraliśmy się za formalności związane z rejestracją tegorocznego sztabu WOŚP, zgłosiło się do nas aż 163 wolontariuszy, chętnych wziąć udział w zbliżającej się edycji Finału WOŚP. W ubiegłych latach liczba ta wynosiła od 70 do 100 osób.

Radość nasza trwała krótko, kiedy wystąpiliśmy do centrali WOŚP o sto sześćdziesiąt trzy ankiety, otrzymaliśmy odpowiedź negatywną. Musieliśmy zaprotestować, bo jak odmówić udziału w wielkim ogólnopolskim graniu osobom, które chcą być wolontariuszami?

Wysłaliśmy pismo z opisem sytuacji, przypominając pierwszy koncert Jerzego Owsiaka w Ciechocinku. Opisaliśmy zaangażowanie ciechocinian i gości miasta w doroczne zbiórki. Kiedy odpowiedź nie nadchodziła, wysłaliśmy ponownie nasze pismo. Telefonowałam i zapytałam o jego los. Ostatecznie dostaliśmy wnioskowane sto sześćdziesiąt trzy ankiety.

Cieszymy się, że mieszkańcy naszego miasta, zarówno młodzież jak i dorośli utożsamiają się z tak ważną inicjatywą jaką jest WOŚP i chcą wspierać jej działania na terenie naszego miasta.

Ciechocińscy wolontariusze to przedszkolaki, młodzież z obu szkół podstawowych, gimnazjów i liceum, to także dyrektorzy instytucji, przedstawiciele seniorów, m.in. Uniwersytetu dla Aktywnych i Ośrodka Dziennego Pobytu „Niezapominajka”, należy do nich także burmistrz, który również rokrocznie kwestuje na ulicach naszego miasta.

Wspomnieć należy o rekordowej zbiórce z roku 2017, gdzie zebraliśmy 45 644,32 złote, dla porównania dodam że kwota zebrana w 2016 wynosiła 30 342,35.

Jako wieloletni organizatorzy staramy się poprzez swoją pracę i zaangażowanie, a także wsparcie ludzi dobrej woli dołożyć wszelkich starań aby idea wolontariatu, pomocy w naszym mieście była propagowana.

Z uwagi na liczbę wolontariuszy troszkę martwimy się jak „ogarnąć” tak dużą grupę logistycznie: napoje, przekąski, ciepły posiłek – wszak kwesta odbywa się w drugą niedzielę stycznia.

Mamy jednak nadzieję, że również tym razem możemy liczyć na wsparcie naszych działań ze strony ciechocińskich przedsiębiorców i ludzi dobrej woli.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do sekretariatu MCK przy ul. Żelaznej 5 (wejście od ul. Broniewskiego).

Katarzyna Kaliszewska, szef sztabu WOŚP w Ciechocinku