Zielono mi. Pejzaż Wielkopolski. Klimatyczna wystawa w bibliotece

Kiedy Marzena Cecylia Karcz pojawiła się w naszej bibliotece, zrobiło się jakby bardziej artystycznie i ciepło. Wnosi całą sobą radość i zaraża ciekawością świata. Pierwsza wystawa zorganizowana w naszej Galerii nosi tytuł „Zielono Mi. Pejzaż Wielkopolski” i jest reminiscencją malarską twórczych przeżyć autorki.

Podczas IX Międzynarodowych Plenerów Plastycznych powstały obrazy będące odzwierciedleniem wrażliwości autorki na otaczającą przyrodę. Piękno tytułowej łagodnej krainy zachwyciło wcześniej Adama Mickiewicza i zainicjowało powstanie „Pana Tadeusza”. Obecnie przedstawiane obrazy zostały przywiezione prosto z pałacu Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie – serca tzw. Szwajcarii Czeszewsko-Żerkowskiej i stanowią część indywidualnej wystawy artystki, która trwała we wnętrzach pałacu do końca lipca tego roku.

Autorka stwierdziła, iż wystawa w Ciechocinku jest bardzo ważnym akcentem w jej życiu-swoistym pomostem między rodzimą Wielkopolską a bliskimi jej Kujawami, gdzie teraz mieszka i tworzy.

Prace Marzeny Karcz są zapisem emocji, napięć, koncentracji i rozprężenia. Pragnie ona jedynie nasycić emocjami konkretne momenty, konkretne chwile swojego życia. Obrazy doskonale uzupełniają się z muzyką i wierszem. Każde dzieło artystki rodzi się z głębokich refleksji. Im bardziej szorstka jest materia, której nadaje nowe lub odsłania dawne, zapomniane sensy, tym delikatniejsze, bardziej poetyckie asocjacje jej towarzyszą. Przykładem niezwykłym jest obraz z fragmentem gitary przytwierdzonym do deski.

Zapraszamy do biblioteki, przyjdźcie Państwo obejrzeć tę niezwykłą wystawę, która będzie u nas gościć do 15 stycznia 2018 roku.

Mariola Różańska


Marzena Cecylia Karcz urodziła się w Zielonej Górze, mieszkała w Poznaniu, obecnie mieszka w Ciechocinku. Dyplom uzyskała na wydziale Wychowania Plastycznego u prof. A. Kępinskiej i prof. Jerzego Ludwińskiego w 1986 r. i na wydz. MGiR w pracowni gobelinu prof. M. Abakanowicz w1986 r. na PWSSP (obecnie UAP) w Poznaniu.

Zgłębiała grafikę warsztatową w Royal Academy of Fine Arts w Kopenhadze w 1986 r. Doceniona Złotą Odznaką ZPAP na Zjeździe ZPAP w Toruniu 1999 r. Od 1989 r. we władzach Okręgu Poznańskiego, od stycznia 2015 do maja 2016 prezes ZO ZPAP w Poznaniu.

Kobieta o wielu twarzach artystycznych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, performance, formami parateatralnymi oraz scenografią i aranżacją wnętrz. Ma też epizody dziennikarskie w prasie i radiu. Pedagog i organizator plenerów ZPAP i amatorskich „AMAKREAT”. Zrealizowała ponad 20 wystaw indywidualnych oraz brała udział w ok. 40 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.


Ruch,dźwięk,rytm,obraz
tworzą harmonijną całość.
W niej się poruszamy.
Są nierozerwalne.
Tkwią u źródeł życia.
Są jego synonimem.
To oczywiste.
Oczywiste, nie znaczy – uświadomione.
Uświadomione,nie zawsze bywa – wyrażalne.
Poszukuje języka,który pomoże mi wyrażać siebie
wobec przestrzeni.
Próbuję wtopić się w jej naturalne reguły.
Korzystając z codziennego jej doświadczania,
buduję własną przestrzeń.

Marzena C. Karcz