Andrzej Duda otworzył nową wystawę w Dworku Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda otworzył wystawę „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości” w ciechocińskim dworku Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Prezydent odwiedził Ciechocinek w poniedziałek 22 stycznia. Swoją wizytę rozpoczął od złożenia wieńca z okazji rocznicy wybuchu powstania styczniowego pod pomnikiem Romualda Traugutta. Przywitał się też z licznie zgromadzonymi mieszkańcami, którzy entuzjastycznie reagowali na przybycie głowy państwa.

W Dworku Prezydenckim przy ul. Leśnej prezydent uroczyście otworzył nową stałą wystawę „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości”.

Prezydent przypomniał, że w latach 30. dworek został ofiarowany przez mieszkańców i władze Ciechocinka. – I dlatego właśnie, ponieważ jest to miejsce ofiarowane, dziś ja na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości niejako ofiarowuję tę wystawę mieszkańcom Ciechocinka i ich gościom z całej Polski – mówił Andrzej Duda.

– To wystawa upamiętniająca tych, którzy byli ojcami niepodległości. Tak ich nazywamy. Tych, którzy do odzyskania przez Polskę niepodległości w wielkim stopniu przyczynili się swoją pracą, swoją ofiarnością, swoją walką w tamtych latach, kiedy, jak śpiewali legioniści, „mówili, żeśmy stumanieni, nie wierząc nam, że chcieć to móc”. Mieli odwagę, mieli wizję, głęboką wiarę w to, że Polska może się odrodzić. Dzięki ich wierze, poświęceniu, pracy, to się udało. I Polska wróciła na mapę Europy i świata – mówił prezydent.

– Ale ta wiara nie wzięła się znikąd. Wzięła się z wychowania, z wcześniejszych przykładów, z legendy w rodzinach, w polskim społeczeństwie przez czas zaborów. Legendy przede wszystkim powstańców styczniowych. Dziś 155. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Cieszę się, że mogłem przed momentem pod obeliskiem Romualda Traugutta złożyć wieniec jako Prezydent RP, oddając hołd temu wielkiemu patriocie – dodał Andrzej Duda.

– Wiemy, że w II Rzeczpospolitej z niezwykłym szacunkiem traktowano pamięć o powstaniu styczniowym i z niezwykłym szacunkiem traktowano powstańców styczniowych. Chciałbym, byśmy także my z takim samym szacunkiem i taką samą jednością w polskim społeczeństwie uczcili stulecie odzyskania niepodległości – mówił prezydent, podkreślając że upamiętnienie tego wydarzenia powinno dziać się przede wszystkim na szczeblu lokalnym.

Po wizycie w Dworku Prezydenckim prezydent udał się wraz z burmistrzem Leszkiem Dzierżewiczem i Marcinem Zajączkowskim, przewodniczącym Rady Miejskiej, na spacer pod tężniami.

Zobacz fotoreportaż na ciechocinek.pl >>>

Wystawa „Niepodległa. Ojcowie niepodległości” opowiada o wybitnych Polakach – mężach stanu, przywódcach politycznych, społecznych i wojskowych, którzy doprowadzili swoją działalnością do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W dworku zaprezentowano wizerunki m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Józefa Hallera czy Kazimierza Sosnkowskiego.


Dworek Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Pomysł wybudowania dworku, który stałby się rezydencją głowy państwa, narodził się w 1932 roku podczas pobytu prezydenta Ignacego Mościckiego na kuracji w Ciechocinku.

Prace przebiegły błyskawicznie, bo już w lipcu 1933 r. na skraju parku Sosnowego stanął Dom Reprezentacyjny Państwowego Zakładu Zdrojowego nazywany krótko Dworkiem Prezydenta RP. Na otwarcie przybył minister pracy i opieki społecznej w rządzie Walerego Sławka gen. Stefan Hubicki, reprezentujący władze państwa. Razem z małżonką senator Hanną Hubicką byli pierwszymi lokatorami obiektu, w którym później bywało wiele znanych postaci. Legendą jest to, że nocował tu w 1934 r. marszałek Józef Piłsudski.

Dworek służył jako miejsce wypoczynku dla urzędników państwowych wyższych szczebli. W czasie II wojny światowej obiekt służył gestapo. Po wojnie obiekt pozostawał do 1952 roku w gestii Kancelarii Prezydenta, potem należał do Kancelarii Rady Państwa. Wypoczywały tu różne osoby, ale ich pobyty owiane były tajemnicą. Dawni pracownicy dworku wspominają Konstantego Rokossowskiego, Jakuba Bermana i Mariana Spychalskiego. W 1956 r. budynek został przekazany uzdrowisku. Stał się siedzibą Ośrodka Badawczo-Naukowego Kliniki Laryngologicznej Akademii Medycznej w Warszawie. W 1967 r. obiekt przejęły władze wojewódzkie. Na początku lat 80. XX w. został przekazany władzom Ciechocinka. Został przekształcony w przedszkole, bowiem z powodu wyżu demograficznego zaistniała potrzeba utworzenia trzeciej placówki w mieście.

W 2001 r. Rada Miasta Ciechocinka zwróciła się do Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z propozycją przywrócenia dworkowi historycznej roli. Staraniem Kancelarii Prezydenta RP w 2002 r. rozpoczęto gruntowne prace remontowe. Odrestaurowany Dworek Prezydenta RP został uroczyście otwarty 2 maja 2003 r. Wówczas przybyła do Ciechocinka para prezydencka – Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy. Decyzją władz powstał ośrodek informacyjno-edukacyjny, który jest udostępniany bezpłatnie do zwiedzania.

[za muzeum.ciechocinek.pl]