Bezpłatne porady prawne w Urzędzie Miejskim

Od początku roku w Urzędzie Miejskim można korzystać z bezpłatnych porad prawnych.

Punkt pomocy prawnej funkcjonuje na podstawie Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Z porady prawnika może skorzystać m.in. młodzież do 26. roku życia, seniorzy po ukończeniu 65 lat, kombatanci i weterani, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, osoby korzystające z pomocy społecznej i kobiety w ciąży. W ciechocińskim punkcie słyszymy jednak, że mimo tych ograniczeń nikt nie zostanie odesłany z kwitkiem.

Z czym można się zwrócić do prawnika w ramach bezpłatnej porady? – Praktycznie ze wszystkim, poza podatkami i bieżącym prowadzeniem działalności gospodarczej – mówi Andrzej Grabowski, radca prawny, który pełni dyżury w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej w Ciechocinku. – Sprawy karne, ubezpieczenia społeczne, spory cywilno-prawne, spory rodzinne – wylicza. Jak podkreśla, nie może reprezentować zainteresowanych w sądzie, tylko udzielać porad w konkretnych sprawach. Jak dodaje, na spotkanie warto przyjść przygotowanym, najlepiej mając ze sobą potrzebne dokumenty w dotyczącej nas sprawie.

Mecenas Grabowski podkreśla, że podczas wizyty nie trzeba zostawiać swoich danych osobowych, zachowywana jest pełna dyskrecja i anonimowość.

Z jakimi sprawami najczęściej przychodzą interesanci? – Dominują tematy rodzinne: alimenty, sprawy rozwodowe, ubezpieczenia. Częste są spory sąsiedzkie i kwestie związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej – mówi Andrzej Grabowski. – Niestety te porady nie są popularne. Często ludzie o nich nie wiedzą, czasem może obawiają się, że wiążą się one z jakimiś opłatami. A porady są zupełnie nieodpłatne – podkreśla.

W myśl Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej dyżury prawnika finansuje samorząd powiatu aleksandrowskiego. Porady udzielane będą w każdą pierwszą środę, drugi wtorek, trzeci czwartek i czwarty piątek miesiąca.


Bezpłatne porady prawne w lutym

Prawnik przyjmuje w środę 7 lutego, wtorek 13 lutego, czwartek 15 lutego i piątek 23 lutego, zawsze w godz. 10-14 w pokoju nr 7 w Urzędzie Miejskim w Ciechocinku przy ul. Kopernika 19 (budynek II; tel. 54 416 18 00, wew. 120).