„Sny o malarstwie” w bibliotece

Wystawą „Snu o malarstwie” Pracownia Malarstwa dla Dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej podsumowała półtora roku działalności.

We wrześniu 2016 roku powstał zamysł stworzenia w naszej bibliotece Pracowni Malarstwa dla Dorosłych. Za sprawą Elżbiety Marjańskiej, naszej czytelniczki, nabrał on realnych kształtów w osobie Stefanii Skibińskiej-Bystrek, wieloletniej nauczycielki plastyki, organizatorki warszawskiej Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży, osoby niezwykle skromnej i nietuzinkowej.

Jak każde przedsięwzięcie, pracownia wymagała poniesienia pewnych nakładów finansowych. W tym przypadku mówię o sztalugach, podobraziach i farbach olejnych. Ale dla chcącego nie ma nic trudnego. Wygospodarowaliśmy trochę pieniędzy i ruszyliśmy. Powstała jedna grupa zainteresowanych. Same kobiety, w różnym wieku, z których prawie żadna nie miała wcześniejszych doświadczeń związanych z malarstwem olejnym.

Początki bywały różne, bałyśmy się konkretnych tematów, technik i… dużych płócien. Pewnie sądziłyśmy, że na małych nikt nie zobaczy błędów. Ale tu zawsze wkraczała nasza nauczycielka, z początku delikatnie, potem już mocniejszym głosem wskazywała nam właściwe tory. Powoli zaczynałyśmy tworzyć zwartą grupę przyjaciółek, które przychodząc na zajęcia zostawiały swoje problemy za drzwiami biblioteki, choć często wspólnie pomagamy je pokonać. Nasza mentorka stworzyła ciepłą, serdeczną i twórczą atmosferę.

Obecnie w skład pracowni wchodzą trzy grupy, zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i środy.

„Tworzenie własnego świata w jakiejkolwiek dziedzinie sztuki wymaga odwagi”.

Gorgia O’keeffe

Wystawa, której otwarcie miało miejsce w sobotę 10 lutego, nosiła tytuł „Sny o malarstwie”. Stanowi ona swoisty przegląd naszych zainteresowań i umiejętności. Po półtora roku działalności dorobek artystyczny mamy naprawdę spory. Nie unikamy już dużych formatów płócien, zyskałyśmy odwagę w doborze tematyki i kolorystyki. Każdy z uczestników warsztatów szuka dla siebie motywów, w których czuje się najlepiej, ale nie boi się wyzwań. Oglądając wystawione obrazy, można podziwiać bogactwo realizowanych tematów, sposób ich ujęcia, a także zabawę kolorami. Mamy nadzieję, że goście wernisażu odczuwali podobnie. Malowanie sprawia nam ogromną radość, ale przede wszystkim ma cieszyć oko zwiedzających.

Obok naszych dzieł, gościmy na wystawie obrazki wykonane techniką pasteli olejnych autorstwa również amatorki i pracownicy biblioteki, Ewy Ulaszewskiej. W niezwykle klimatycznych, subtelnych pracach, autorka uzyskała różnorodne efekty zbliżone zarówno do rysunku, jak i do malarstwa. Pastel daje możliwość posługiwania się bardzo szeroką paletą barwną, co zapewnia duże zróżnicowanie kolorystyki i bogactwo tonu.

Wszystkich chętnych zachęcamy do zwiedzania wystawy codziennie w godzinach otwarcia biblioteki, aż do 5 marca. Podpowiadamy: przedstawione obrazy mogą stanowić również ciekawy prezent dla najbliższych, a także odświeżyć i urozmaicić wystrój mieszkania.

Mariola Różańska