Karta seniora coraz bliżej

Ciechocinek chce przystąpić do programu Ogólnopolska Karta Seniora. Radni przyjęli już stosowną uchwałę.

Ogólnopolska Karta Seniora funkcjonuje już w 63 miastach od Malborka przez Włocławek po Rzeszów. Posiadacze karty mogą korzystać z promocji i rabatów udzielanych przez zainteresowane firmy: zakłady usługowe, przychodnie, hotele, restauracje czy instytucje kulturalne. W całym kraju takich punktów jest ponad tysiąc.

– Główne problemy osób starszych to samotność, choroby i brak środków finansowych. Stąd idea karty seniora, która pozwala osobom starszym oszczędzać – mówi Łukasz Salwarowski ze Stowarzyszenia Manko, które prowadzi projekt. – Karta edukuje przedsiębiorców, przekonując ich, że senior to atrakcyjny i przyszłościowy konsument. Aktywizujemy też seniorów, bo w wielu miastach to oni sami zabiegają o dołączenie do programu, dzięki czemu zachęcamy ich do korzystania z bibliotek, ośrodków sportowych czy instytucji kultury – dodaje.

Karta Seniora w Ciechocinku to efekt spotkania Salwarowskiego z Mariuszem Krupą z Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek i Grażyną Ochocińską z Uniwersytetu dla Aktywnych. – Wiedzieli, że karta funkcjonuje w całej Polsce i zapytali, dlaczego nie ma jej w Ciechocinku. Powiedziałem: dlaczego nie? – mówi prezes Manka. Pomysł podchwyciła Komisja Zdrojowa. – Od słowa do słowa, przygotowaliśmy stosowną uchwałę i przedstawiliśmy Radzie Miejskiej – mówi Krzysztof Jarosz, prezes Komisji Zdrojowej. I dodaje, że do programu przystąpiło osiem ciechocińskich obiektów sanatoryjnych.

Podczas sesji w końcu stycznia radni uchwalili deklarację przystąpienia do programu. Niezbędne jest jeszcze podpisanie stosownego porozumienia i wyznaczenie koordynatora programu w Ciechocinku. Tym ma zająć się gmina.

– Samorząd od kilku lat prowadzi działania na rzecz środowisk senioralnych. Myślę, że seniorzy w Ciechocinku mogą z satysfakcją mówić, że dedykowana im oferta jest coraz szersza – podkreśla Leszek Dzierżewicz, burmistrz miasta. Wskazuje na powstanie Ośrodka Dziennego Pobytu „Niezapominajka”, ścisłą współpracę z Uniwersytetem dla Aktywnych czy środowiskami kombatanckimi. – Przystąpienie do Ogólnopolskiej Karty Seniora jest kolejnym ukłonem w stronę seniorów – dodaje.

Sama idea karty dla seniorów nie jest jednak w Ciechocinku nowością. Grażyna Ochocińska z Uniwersytetu dla Aktywnych przypomina, że studenci – członkowie stowarzyszenia już od kilku lat na podstawie indeksu mogą korzystać ze zniżek w lokalnych sklepach, kawiarniach i punktach usługowych.

O dalszych działaniach wokół Ogólnopolskiej Karty Seniora będziemy informować na bieżąco na łamach „Zdroju”.