Jak to dawniej bywało, czyli spotkanie z Anną Brzezińską

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Janusza Żernickiego w Ciechocinku gościliśmy Annę Brzezińską, cenioną pisarkę i mediewistkę.

Autorka podczas spotkania 19 marca opowiadała o początkach swojej przygody z pisaniem książek i o drodze, jaką przebyła od tworzenia literatury fantastycznej do literatury historycznej. Jest autorką entuzjastycznie przyjmowaną przez większość czytelników i recenzentów powieści oraz zbiorów opowiadań. Składają się one m.in. na sagę o zbójcy Twardokęsku i opowieści o wioskowej wiedźmie Babuni Jagódce, które to utwory na pierwszy rzut oka opisują jedno uniwersum.

Brzezińska zadebiutowała opowiadaniem „A kochał ją, że strach” w periodyku „Magia i Miecz” (nr 10/1998), które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (rzadko się zdarza, by debiut został tak doceniony) i stało się zarzewiem gorącej dyskusji o stanie współczesnej polskiej prozy fantastycznej.

W 2017 r. ukazała się najnowsza powieść pisarki, „Córki Wawelu”, tym razem historyczna, opisująca życie kobiet z różnych warstw społecznych w czasach Jagiellonów. Książka napisana z rozmachem i wyjątkową dbałością o szczegóły. Anna Brzezińska w niespotykany sposób potrafi zaciekawić słuchacza historią Polski. Powołując się na źródła, malowniczymi opowieściami przeniosła uczestników spotkania w odległą epokę.

Córki Wawelu zadziwiają rozmachem i drobiazgowością, jednocześnie pociągają barwną fabułą i plastycznością opisów. Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. To właśnie tu toczyła się historia: pomiędzy komnatami, na uliczkach, w spiżarniach i w ciemnych zaułkach Krakowa. Często miały na nią wpływ z pozoru mało znaczące wydarzenia, co Brzezińska potwierdza w dokumentach. Tylko tam, gdzie brakuje źródeł, pisarka wspomaga się wyobraźnią.

Spotkanie z pisarką zainteresowało młodzież ciechocińskiego liceum, która przybyła niezwykle licznie. Wszystkim gościom dziękujemy serdecznie za obecność.

Program realizowany został we współpracy z Instytutem Książki i Książnicą Kopernikańską w Toruniu.

Mariola Różańska