Wielki balet w uzdrowisku. Retransmisje z Teatru Bolszoj w MCK

Tak, jest to możliwe, dzięki retransmisjom z Teatru Bolszoj organizowanym w ciechocińskim Kinie Zdrój. Miejskie Centrum Kultury proponuje nowy cykl spotkań ze sztuką przez duże „S”.

Pomysł narodził się w grudniu ubiegłego roku. Z ogromną obawą, czy ten rodzaj wysublimowanej kultury znajdzie swoich odbiorców, MCK zaproponowało balet „Dziadek do orzechów”. Okazało się, że widzowie byli zachwyceni i nie kryjąc wzruszenia gratulowali, dziękowali, że za bilet w cenie 20 złotych mogli przenieść się do Teatru Balszoj w Moskwie.

Choć retransmisja może wydawać się tylko namiastką wizyty na przedstawieniu baletowym, to ma swoje zalety. – Możemy zobaczyć największych światowych artystów – mówi Barbara Kawczyńska, dyrektor MCK. Duży ekran i praca kamery naprawdę pomagają w odbiorze. A podczas przerw możemy podglądać kulisy teatru, co bywa niezwykle ciekawe – dodaje.

Wierna grupa odbiorców w ramach cyklu baletowego mogła również obejrzeć w lutym „Damę Kameliową”, a w marcu „Romeo i Julię”. Natomiast 12 kwietnia o godz. 17.00 zapraszamy na retransmisję kwintesencji romantycznego baletu „Giselle”, tym bardziej że ze względu na szalenie trudne wykonie „Giselle” jest nieobecna na polskich scenach.

Nadarza się zatem niepowtarzalna okazja do obcowania z tym arcydziełem sztuki tańca. Występuje m.in. Siergiej Połunin, zwany „niegrzecznym chłopcem baletu”, który zasłynął brawurowym tańcem do utworu „Take me to Church” Hoziera, który obejrzało już ponad 22 milionów widzów na YouTube. Patronuje mu słynna Swietłana Łazarowa, znana z „Jeziora Łabędziego”.

Pokaz „Giselle” zamyka cykl baletowy, ale już dziś zapraszamy na kolejne prezentacje, tym razem operowe z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.