Fontanna „Grzybek” uszkodzona. Symbol Ciechocinka zostanie wyremontowany

Fontanna „Grzybek”, jeden z symboli Ciechocinka, uległa poważnemu uszkodzeniu. Nie wiadomo, kiedy będzie znów działać.

We wtorek 3 kwietnia w późnych godzinach popołudniowych część czaszy grzybka pękła i spadła do niecki fontanny. Po kilku godzinach „Grzybek” był już zabezpieczony i przykryty folią.

W środę spotkała się powołana przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Aleksandrowie Kujawskim komisja, w skład której prócz inspektora weszli przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek, właściciela obiektu. Stwierdziła ona, że „Grzybek” uległ katastrofie budowlanej, a jako prawdopodobne przyczyny katastrofy wskazano warunki atmosferyczne (wiatr i mróz), sól pochodzącą z solanki i wzmożony ruch uliczny. Wszystkie te czynniki mogły doprowadzić do powstania mikro pęknięć czaszy. Jak podkreśla PUC, z wcześniejszych okresowych przeglądów technicznych wynikało, że stan fontanny był zadowalający.

Do końca kwietnia zespół specjalistów z dziedziny budownictwa i hydrotechniki ma przygotować ekspertyzę dotyczącą stanu technicznego fontanny. W piątek 6 kwietnia rozpoczęły się pierwsze próby obciążeniowe pozostałości czaszy, słupa podtrzymującego oraz niecki basenowej fontanny. Równolegle spółka wystąpiła z pismem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o podanie warunków i wytycznych w celu przeprowadzenia remontu odtworzeniowego fontanny Grzybek.

Kiedy znów zobaczymy działającą fontannę? Mariusz Krupa, wiceprezes PUC podkreśla, że chciałby uruchomić „Grzybek” jeszcze w sezonie letnim, choćby tymczasowo, w formie plomby. Dopiero jednak opinie specjalistów pozwolą określić, jakie prace są niezbędne i jak długo będą trwały.

W rozmowie z toruńską „Gazetą Wyborczą” Marcin Zajączkowski, prezes PUC, mówi o nowym otwarciu „Grzybka” po remoncie i możliwej rewitalizacji otoczenia fontanny.

Awaria „Grzybka”, który jest źródłem solanki i częścią ciągu technologicznego ciechocińskiej fabryki soli, nie wpływa na działanie tężni. Te mają być nawet w tym roku włączone wcześniej niż zazwyczaj.


Słynny „Grzybek” usytuowany jest w centrum miasta. Pełni nie tylko funkcję ozdoby uzdrowiska, ale także przemysłową. Fontanna wykonana w kształcie grzyba jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Właśnie stąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie.

„Grzybek” został zaprojektowany w 1926 roku przez Jerzego Raczyńskiego. W swojej historii przeszedł kilka poważnych rekonstrukcji i remontów, został podwyższony i przesunięty kilka metrów od początkowego położenia. Fontanna ta pełni również funkcję leczniczą. Jest naturalnym inhalatorium, gdzie odpoczywający kuracjusze wdychają bogate w cząsteczki jodu powietrze.

W listopadzie 2017 roku „Grzybek” jako część ciechocińskiej fabryki soli, wraz z tężniami i warzelnią, został wpisany na listę Pomników Historii.