Biblioteczne podróże po świecie, sercach i historii

Pisarki Anna Brzezińska i Aneta Krasińska, a także podróżnik Robert Czerniak odwiedzili ciechocińską bibliotekę w marcu i kwietniu. To były podróze po historii, sercu i świecie.

Historia

Anna Brzezińska jest absolwentką Instytutu Historii na KUL oraz absolwentką i doktorantką mediewistyki na Central European University w Budapeszcie. Do ciechocińskiej książnicy przyjechała z nową, zaskakującą książką „Córki Wawelu”.

Na przeszło ośmiuset stronach opisuje życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów. Jej bohaterkami są nie tyko uprzywilejowane córki króla Zygmunta I Starego z małżeństw z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą, ale także bękarcice, mieszczki, kobiety z plebsu przyjmowane do pracy jako sługi, a traktowane jak niewolnice.

„Córki Wawelu” zadziwiają rozmachem  i drobiazgowością, jednocześnie pociągają barwną fabułą i plastycznością opisów. Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. Spotkanie zrealizowane w ramach DKK Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Serce

Aneta Krasińska zadebiutowała w 2014 roku powieścią „Finezja uczuć”, ukazującą trudne ludzkie wybory i ich konsekwencje. W 2015 roku wydała „Szukając szczęścia”, powieść skłaniającą do refleksji nad przemijaniem i wartością ludzkiego życia.

– Jeśli kilka lat temu ktoś by mi powiedział, że napiszę powieść, najpewniej postukałabym się w czoło. Z drugiej strony nigdy nie wyobrażałam sobie życia bez książek. Zawsze jednak byłam po tej drugiej stronie. Bycie czytelnikiem naprawdę dużo mnie nauczyło. W tym kontekście wcale nie będzie górnolotne stwierdzenie, że książka to pokarm dla duszy – tak mówiła na spotkaniu w naszej bibliotece.

Oczywiście ma świadomość, że mogłaby ten czas przeznaczyć na setki innych zajęć, dzięki którym dziś zapewne byłaby zupełnie innym człowiekiem, ale po co? W swoich książkach ukazuje zmagania zwykłych ludzi z szarą codziennością, trudne wybory, przed którymi stajemy. Sama okazała się osobą niezwykle sympatyczną, ciepłą i wesołą.

Świat

Robert Czerniak, geograf z wykształcenia, cukiernik z wyboru, podróżnik pasjonat wprowadził uczestników spotkania w klimat podróżowania i rodzącej się w jego życiu ciekawości świata. Pasja zmieniła jego życie – zarażając nią syna. W 2008 r. przez sześć miesięcy samotnie przemierzał Amerykę Południową. Na kolejną wyprawę, tym razem przez Boliwię, Argentynę, Brazylię, Wenezuelę, Kolumbię – aż do Meksyku, pojechał już z synem Joachimem. Podczas spotkania w bibliotece wielką przyjemnością było słuchanie o kajmanach, anakondach, kapibarach, wyspie Coche, którą bohaterowie opowieści postanowili obejść pieszo, a także wyprawie na czynny wulkan czy najczystszej wodzie na świecie na wyspie Cosumel. Niezwykłe życie przerwane chorobą nowotworową syna, zmieniło na długo jego plany. Nie poddając się, przetrwali tę próbę wspólnie, wykorzystując rower jako sprzęt rehabilitacyjny. Słuchaliśmy tych opowieści z otwartymi ustami, a na zakończenie rozlosowano dwie książki „Podróże do granic”.

I tak ogłaszamy nową tradycję w bibliotece miejskiej w Ciechocinku. Dla uczestników spotkań literackich będziemy zawsze fundować nagrody w postaci książek. Zapraszamy do biblioteki!

Mariola Różańska