Reminiscencje kujawskie… i ciechocińskie. Wystawa Małgorzaty Iwanowskiej-Ludwińskiej w bibliotece

Małgorzata Iwanowska-Ludwińska, kobieta o wielu talentach, związana uczuciowo z Kujawami, ale przede wszystkim z naszym miastem. Zarówno w jej poezji, jak i w obrazach, Ciechocinek stanowi punkt odniesienia.

Artystka jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom otrzymała w roku 1973, a od 1974 pracuje twórczo jako członek Toruńskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2005 r. należy do toruńskiego, a później do warszawskiego Okręgu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ma na koncie ponad 50 wystaw indywidualnych malarstwa. Wydała 10 książek – poezję i prozę. Współpracowała z „Artelier UMK” prof. Mariana Stępaka w Toruniu i „Galerią Współczesną” prof. Janusza Boguckiego w Warszawie. Uczestniczyła też, w ciągu minionych lat, w licznych plenerach malarskich i sympozjach poświęconych sztuce.

Jest autorką trzech zbiorów kolekcji archiwaliów artystycznych stanowiących spuściznę jej męża – Jerzego Ludwińskiego, które są w posiadaniu muzeów – Polskiej Sztuki Współczesnej: CSW ,,Znaki Czasu” w Toruniu, CSW ,,Zamek Ujazdowski” w Warszawie i MWW we Wrocławiu. Jest też laureatką nagród m.in. Nagrody Specjalnej Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego za całokształt twórczości, Nagrody Prezydenta Miasta Torunia za VI Annale ZPAP oraz ,,Anioła” od Prezydenta Michała Zaleskiego, wręczonego artystce na otwarciu wystawy Jubileuszu 40-lecia pracy twórczej, w toruńskim Domu Muz, w roku 2014. Jej prace znajdują się w kolekcjach toruńskich: CSW ,,Znaki Czasu”, PGS ,,Wozownia”, w zbiorze stałym Muzeum Okręgowego w Ratuszu Staromiejskim oraz w domach kolekcjonerów w kraju i poza nim, np. w Szwecji czy w Niemczech, 200 prac na papierze posiada BU UMK w Toruniu.

Prace olejne malarki gościły w naszej bibliotece w 2015 roku. Obecnie pokazujemy głównie pastele i kilka rysunków wykonanych tuszem. Sobotnie spotkanie zainaugurowały wiersze poświęcone Ciechocinkowi, z jeszcze niewydanego tomiku. Niezwykle klimatyczne, wzruszające wytworzyły wspaniały nastrój. Wspominaliśmy stary Ciechocinek i jego mieszkańców, oglądając jednocześnie obrazy. Podziwialiśmy krajobrazy kujawskie w pastelowych barwach, uwiecznioną spaloną część Hotelu Millera, czy zniszczoną w chwili obecnej fontannę „Grzybek”. Małgorzata Iwanowska-Ludwińska jest osobą niezwykle skromną i wyciszoną, spostrzeganą zazwyczaj przez pryzmat swojego sławnego taty, zasłużonego dla Ciechocinka lekarza. Sądzę, że jej talent malarski i nie tylko, jest wart ukazania go w całej okazałości szerszej grupie odbiorców, dlatego mamy w planie zorganizowanie jesienią dużego wernisażu prezentującego cały dorobek artystki. Obecnie przygotowuje ona dużą ekspozycję – retrospektywę w Dworze Artusa w Toruniu. Wernisaż wystawy przewiduje się na lipiec 2018 r. Zachęcamy póki co do odwiedzania naszej Galerii w bibliotece i podziwiania zgromadzonych prac.

Mariola Różańska