Czytelnicze animacje w Tężniopolis. Przemysław Wechterowicz pierwszym gościem dziecięcej biblioteki

Do Mamoteki 5 czerwca zawitał sympatyczny człowiek z dużym bagażem książek. Akwizytor, jak się potem wydało, był autorem ich tekstów. Dzieci zgromadzone w czytelni miały okazję wysłuchać o czym one są z ust samego autora, Przemysława Wechterowicza!

Pisarz zaprezentował kilka książek ze swojego licznego dorobku w nietuzinkowy sposób. Opowieści bowiem przeplatane były licznymi zagadkami, żartami, a przede wszystkim salwami śmiechu raz po raz wybuchającymi na całą bibliotekę.

Po spotkaniu autor cierpliwie rozdał prawdziwe autografy, zdobył medal oraz dozgonną sympatię ciechocińskich czytelników i czytelniczek. Tytuły jego licznych książek, takich jak: „Proszę mnie przytulić”, „Co by było gdyby…”, „Uśmiech dla żabki”, „Królewna z wieży”, „Być jak Tygrys!”, „Jajko czy kura” możecie wypożyczyć w naszej książnicy.

Sam autor został dwukrotnie wyróżniony w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej oraz był dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY. Za „Proszę mnie przytulić” został uhonorowany Nagrodą Literacką m.st. Warszawy (2014). Jego książki tłumaczone m.in. na język chiński, francuski, koreański, niemiecki, portugalski i włoski. Przygód z książkami Przemysława Wehterowicza w Ciechocinku jeszcze nie koniec, bowiem od września bierzemy udział w projekcie „Nasza mała biblioteka” i zaprosimy was na zajęcia z bohaterami „Jajko czy kura” i „Proszę mnie przytulić”.

Animacje czytelnicze

Czerwcowe spotkanie odbyło się dzięki programowi „Animacje czytelnicze w Tężniopolis” w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2018”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i było pierwszym spotkaniem „Animacji…”.

„Animacje czytelnicze w Tężniopolis” to działania mające na celu popularyzację czytelnictwa wśród mieszkańców Ciechocinka i jego okolic. Dzięki realizacji programu w Bibliotece organizujemy w tym roku spotkania i warsztaty z pisarzami i ilustratorami stymulujące rozwój dzieci. Gwarantujemy kulturę na najwyższym poziomie, wybierając tak znakomite postacie świata dziecięcej literatury, jak Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, Justyna Bednarek, Jakub Skworz, Eliza Piotrowska czy Iwona Chmielewska.

W projekcie są zadania już z sukcesem realizowane przez bibliotekę, takie jak: Mamoteka – spotkania dla rodzin z dziećmi, warsztaty malarskie, Klub Książki czy udział w akcji Narodowe Czytanie. Ponad pięcioletnie doświadczenia w prowadzeniu zajęć Mamoteki prowadzonej w klimacie rodzicielskiej troskliwości i zrozumienia pozwoliło nam poznać potrzeby naszych bywalców. W projekcie uwzględniliśmy więc inwestycje poprawiające komfort i wygląd czytelni dla najmłodszych oraz stworzenie osobnego miejsca dla dzieci w wieku od 0 do 2 lat (Kącik Bobasa), gdzie będą one mogły swobodnie i bezpiecznie przebywać podczas trwania zajęć. Sposób prowadzenia zajęć poprzez zabawę przybliża dzieciom świat książki i jej bohaterów, wiele dzieci zaraz po zajęciach pragnie wypożyczyć książkę do domu, aby móc powtórzyć zajęcia wśród domowników.

Jesienią na nudę narzekać nie będziecie

Chcieliśmy, aby sposób prowadzenia warsztatów przez twórców książek był spójny z tym, do którego są już przyzwyczajeni nasi mali czytelnicy. Zajęcia prowadzone przez Cafe Bajarka, Monikę „Bajankę”, Klowna Gonzo na pewno też do takich należą, więc zaproponujemy je Wam już na jesień. Do prowadzenia zajęć teatralnych zaprosiliśmy lokalny Teatr MagMowcy z Torunia, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Warsztaty z czerpania papieru, kaligrafii i druku organizowane przez Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie będą doskonałym sposobem promocji polskiego piśmiennictwa.

Zapraszamy Was do odwiedzania naszej biblioteki, strony internetowej, a 28 sierpnia na kolejne spotkanie z Justyną Bednarek, autorką m.in. książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.

Lidia Wasilewska, Monika Szczepańska