Wielka Gala Tenorów. Konkursowy laur dla Łukasza Jakubczaka

Wielka Gala Tenorów przez dwa dni zachwycała publiczność w muszli koncertowej. Turniej akademii muzycznych wygrał Łukasz Jakubczak, który pochodzi z Ciechocinka.

Czternasta edycja Wielkiej Gali Tenorów gościła w Ciechocinku 6 i 7 lipca. Pierwszego dnia odbył się Turniej Polskich Akademii Muzycznych, w którym młodzi wykonawcy prezentowali włoskie arie i polskie pieśni. Tym razem, wbrew nazwie festiwalu, w szranki stanęły wybrane przez szkoły muzyczne basy. Zwyciężył Łukasz Jakubczak z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który związany jest z Ciechocinkiem. – Oceniając artystę w ogóle nie wiedzieliśmy, że pochodzi z Ciechocinka – mówi Dariusz Stachura, dyrektor festiwalu. – Tylko z widowni dochodziły okrzyki radości. Okazało się, że to byli jego znajomi – dodaje.

– Ten turniej jest niepowtarzalny, bo odbywa się nie w małej salce przed wytrawną komisją, ale w muszli koncertowej przed sporą publicznością – podkreśla Stachura. – Mam nadzieję, że te turnieje będą miały coraz większą rangę – dodaje. Jak mówi, dąży do zwiększenia nagród w konkursie i większego zaangażowania publiczności. – Bez niej nie ma festiwalu – zaznacza.

Po turnieju zaśpiewali jeszcze Katarzyna Trylik i Rafał Pikała, całości akompaniowała Orkiestra Kameralna im. Jana Kiepury z Łodzi.

Drugiego dnia festiwalu, podczas „Wieczoru gwiazd” wystąpiły soprany i tenory: Agnieszka Adamczak, Agnieszka Sokolnicka i Joanna Horotko. – Chcemy ciągle zaskakiwać, dlatego zaprosiłem tercet Tre Voci, który okupuje wszystkie znaczące sceny w Polsce – mówi Stachura. Tre Voci tworzą Mikołaj Adamczak, Wojciech Sokolnicki i Miłosz Gałaj. Koncert prowadził Maciej Orłoś, a akompaniowała Orkiestra Symfoników Bydgoskich pod dyrekcją Marka Czekały.