Wspomnienie Papuszy. „Romska patriotka, która kochała Polskę”

O Bronisławie Wajs, romskiej poetce znanej jako Papusza, w Miejskim Centrum Kultury opowiadał Edward Jaworski, historyk i animator kultury z Gorzowa Wielkopolskiego.

– Papusza jest najbardziej znanym Cyganem na całym świecie – mówił Jaworski, podkreślając że jej poezję przetłumaczono na siedem języków. – Jej dzieła znajdują się w zbiorach wszystkich ważnych bibliotek świata. To powód do dumy i satysfakcji dla całej społeczności romskiej, ale i dla Polaków. Ona okazała się fantastyczną patriotką romską, ale i zawsze kochała Polskę – dodał.

Papuszę wspomniał też Don Vasyl, w którego domu Papusza często gościła. – Była biedną osobą. Kiedyś stwierdziliśmy, że zbierzemy dla niej pieniądze. I ona ich nie wzięła. „Dzieci, mam na chleb”, mówiła. Była uczciwa i skromna, to było u niej piękne – opowiadał.

Spotkanie w sali kina „Zdrój” 12 lipca było wstępem do Festiwalu Piosenki i Kultury Romów. Edward Jaworski jest historykiem, twórcą Sali Papuszy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim.