Popłynęła woda z Torunia. „Strategiczna inwestycja”

W ciechocińskich kranach od 12 lipca płynie woda z podtoruńskich Czerniewic. – To strategiczna inwestycja – mówi o nowym wodociągu burmistrz Leszek Dzierżewicz.

Porozumienie w sprawie dostarczania wody z Czerniewic do Ciechocinka jeszcze w październiku 2016 roku podpisali Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka i Michał Zaleski, prezydent Torunia. W myśl jego zapisów Toruńskie Wodociągi w pół roku wybudowały 12-kilometrową magistralę łączącą Czerniewice z Wołuszewem, a także cztery zbiorniki zapewniające rezerwy i ciągłość dostaw. Całość kosztowała 7,5 mln zł. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ciechocinku jeszcze w styczniu zakończyło zaś budowę 2-kilometrowej sieci z Wołuszewa do wieży ciśnień na ul. Nieszawskiej za ponad 900 tys. zł.

Połączenie obu sieci nastąpiło 3 lipca, kolejne dni trwało napełnianie i płukanie wodociągów oraz badania próbek wody.

Dotychczas Ciechocinek czerpał wodę z własnego ujęcia w Siarzewie i ujęcia w Kuczku obsługiwanego przez przedsiębiorstwo Algawa. Powodów, dla których Ciechocinek potrzebował wody z Torunia, jest kilka.

Po pierwsze, pewność dostaw. – Zasoby w Siarzewie są coraz mniejsze i w perspektywie kilku lat mogą się wyczerpać – podkreśla burmistrz Leszek Dzierżewicz. Dostawy z Kuczka nie zaspokajały potrzeb uzdrowiska, zwłaszcza latem zdarzało się, że w Ciechocinku brakowało wody. – Teraz w przypadku zamknięcia jednego z ujęć jesteśmy w pełni bezpieczni – zaznacza burmistrz.

Po drugie, jakość. Od dłuższego czasu ciechocinianie narzekają przede wszystkim na twardość wody z dotychczasowych ujęć. Dostawy z Torunia mają to poprawić. Woda z Czerniewic zawiera od 208 do 250 mg/l węglanu wapnia w porównaniu do 425 mg/l w ostatnich próbkach z Kuczka.

Po trzecie, cena. – Algawa dyktowała relatywnie wysokie ceny i jako monopolista nie chciała zgodzić się na jakiekolwiek obniżki – wskazuje burmistrz. Dopiero po podjęciu decyzji o budowie nowego wodociągu dotychczasowy dostawca obniżył ceny. Jeszcze w ubiegłym roku za metr wody w hurcie trzeba było płacić ponad 3 zł, dziś woda od obu dostawców kosztuje 2,15 zł netto. Ciechocińskie wodociągi czekają na zatwierdzenie cennika dla indywidualnych odbiorców przez regulatora.

– Na dziś mamy komfortową sytuację w zakresie dostaw wody, szczególnie w przypadku problemu bakteriologicznego – mówi Wanda Buchalska, prezes MPWiK. Jak podkreśla, wodociągi dysponują już dwoma zastępczymi punktami dostaw wody z dwóch zbiorników o łącznej pojemności tysiąca metrów sześc. i nowoczesną beczką do wody.

Umowa na dostawę wody z Czerniewic podpisana jest na 10 lat. Toruńskie Wodociągi dostarczają wodę także do Inowrocławia, Lubicza, Złejwsi Wielkiej, Wielkiej Nieszawki i Obrowa.