Jubileuszowy Organowy Koncert przy Świecach w Nieszawie

W piątek 10 sierpnia o godz. 21.00 w kościele farnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie odbędzie się jubileuszowy „X Organowy Koncert przy Świecach”. Na tę okoliczność zostanie wydana płyta.

Przy zabytkowych organach z końca XIX w. zasiądzie Marek Kudlicki, wirtuoz tego instrumentu, pierwszy uczeń i absolwent prof. Joachima Grubicha, który zagra w obecności maestro. Dla wszystkich melomanów obecnych w monumentalnej gotyckiej świątyni będzie to na pewno historyczne wydarzenie.

Przypomnijmy, późnowieczorne „Organowe Koncerty przy Świecach” odbywają się od 2009 r. rokrocznie, w ostatni piątek przed 15 sierpnia. Przy organach zasiadają wirtuozi tego instrumentu, od 2012 r. uczniowie prof. Joachima Grubicha, legendy polskiej organistyki i to z różnych lat działalności pedagogicznej mistrza. Podczas tego muzycznego wydarzenia fara z XV wieku oświetlona jest jedynie światłem świec. Recitalom towarzyszy klimat wyciszenia, skupienia. Sprzyja temu miejsce i czas.

Koncerty, które rozpoczynają się o godz. 21.00, prowadzą: proboszcz parafii nieszawskiej ks. Grzegorz Molewski oraz nieszawianka Wanda Wasicka, inicjatorzy tej imprezy.

Organizatorem wydarzenia jest Parafia Rzymskokatolicka św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie. „Organowe Koncerty przy Świecach”, na tak wysokim poziomie wykonawczym są możliwe dzięki współfinansowaniu ich ze środków Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wstęp wolny.

Wanda Wasicka