Żłobek w „Bajce”. Dziesięcioro maluchów w nowej placówce

Przy Przedszkolu Samorządowym „Bajka” powstał żłobek dla dziesięciorga dzieci. – Póki co – podkreśla burmistrz Leszek Dzierżewicz, zapowiadając starania o powiększenie placówki.

Maluchy mają do dyspozycji w pełni wyposażone bawialnię i sypialnię wraz z zapleczem sanitarnym. W placówce przebywają dzieci w wieku od roku do nieco ponad dwóch lat. Zajmują się nimi dwie opiekunki, które wspiera woźna. – Wszystko jest dostosowane do potrzeb najmłodszych dzieci. Zadbaliśmy o odpowiednie zabawki, wesołą kolorystykę, bezpieczeństwo i wyeliminowanie zbędnych bodźców – mówi Małgorzata Kobusińska, dyrektor przedszkola „Bajka”, któremu podlega żłobek.

– Zapotrzebowanie było spore, to oczywistość – mówi burmistrz Leszek Dzierżewicz o stworzeniu placówki. – W ostatnim czasie pojawiła się szansa pozyskania środków europejskich. Stwierdziliśmy, że stworzymy mały żłobek, póki co dla dziesięciu dzieci – dodaje.

Żłobek powstał w ramach projektu unijnego kierowanego do matek wracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka i tych, którym opieka nad pociechą utrudnia poszukiwanie pracy. Rekrutacja do projektu odbywała się w lipcu i sierpniu, ruszy ponownie w razie rezygnacji którejś z uczestniczek programu.

– To nie jest klasyczny żłobek dla wszystkich chętnych, ale niewykluczone, że jeśli pojawią się kolejne projekty, będziemy zabiegać o stworzenie klasycznego żłobka – mówi burmistrz, zaznaczając że wymagałoby to znaczącej przebudowy któregoś z gminnych lokali lub budowy zupełnie nowego obiektu.

Projekt „Żłobek BAJECZKA – pierwszy żłobek samorządowy w Gminie Miejskiej Ciechocinek” trwać będzie do 31 sierpnia 2020 roku. Wartość projektu: 405 766,20 zł. Dofinansowanie UE: 344 901,27 zł. Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wykonanie projektu przyczyni się do realizacji celu szczegółowego 5 RPO województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014 – 2020, tj.: „Zwiększenie dostępności miejsc świadczenia usług opieki nad dziećmi do lat 3”.