Narodowe Czytanie. W Ciechocinku już… „Przedwiośnie”

Już po raz siódmy przyłączyliśmy się do Narodowego Czytania arcydzieł literatury polskiej. Tym razem przyszła kolej na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Powieść polityczną, wydaną w 1924 r. w Warszawie. Tytuł utworu ma charakter metaforyczny, który należy rozumieć jako czas, w którym kształtowało się państwo polskie po okresie zaborów, zaś w kraju panował niepodległościowy entuzjazm. Książka powinna być znana wszystkim uczniom jako lektura szkolna.

W ubiegłym roku zmieniliśmy lokalizację wydarzenia, przenosząc je na Skwer Excentryków koło Teatru Letniego, co znacznie podniosło frekwencję wśród słuchaczy. W gronie czytających były dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego w Ciechocinku oraz słuchacze Uniwersytetu dla Aktywnych. Serdeczne podziękowania należą się polonistkom: Kamili Bolewickiej i Aldonie Nocnej oraz bibliotekarce Bożenie Okulewicz za przygotowanie tekstów i chęć uczestniczenia.

Akcja ogólnopolska zawsze nas mobilizuje do uatrakcyjnienia występów. W tym roku niewątpliwie Ryszard Plato i jego interpretacja tekstu na tle własnoręcznie zbudowanego szklanego domu była niezwykłym przerywnikiem. Pogoda też była nam przychylna, a otoczenie z bujną zielenią sprzyjało odpoczynkowi i słuchaniu. Zachęcamy do kontynuowania tradycji czytania nie tylko raz w roku, zapraszając w progi naszej biblioteki miejskiej.

Mariola Różańska