Animacje czytelnicze w Tężniopolis. Warsztaty i spotkania w ciechocińskiej bibliotece

Warsztaty integracyjne i muzyczne, spotkania z autorami książek dla dzieci i wiele więcej dzieje się w ciechocińskiej bibliotece w ramach programu „Animacje czytelnicze w Tężniopolis”.

Czytelnia ciechocińskiej biblioteki 25 sierpnia zamieniła się w studio nagraniowe. Z gardeł Młodych Gniewnych podczas punkowych warsztatów szedł ogień. Pod bacznym okiem i uchem zaprzyjaźnionego z nami Profesorka Wodorka z Teatru „Pomarańczowy Cylinder” i Michała Miegonia z gdyńskiego zespołu Kiev Office powstały dwie punkowe piosenki. Wszystko w ramach Festiwalu Parzybroda.

Podczas warsztatów dzieci poznały krótką historię punk rocka oraz rozmawiały o tym, co je irytuje we współczesnym świecie, co im się nie podoba, ale też co je cieszy i przynosi radość. Uczestnicy wykrzyczeli, wyskandowali i wytańczyli w pogo swoje emocje, a endorfina popłynęła wprost z czytelni ulicami całego Ciechocinka. Na koniec stworzony został kolaż przemyśleń współczesnego młodego człowieka, uczestnicy sami napisali punkowy manifest i nagrali dwie piosenki. Utworów można posłuchać już w internecie, m.in. na naszej bibliotecznej stronie www.biblioteka.ciechocinek.pl. Serdecznie dziękujemy za fantastyczną energię organizatorom festiwalu Parzybroda i młodym buntownikom z naszego miasta.

Warsztaty z Basią

Również i dla najmłodszych czytelników zakończenie wakacji było pełne energii i zabawy. 23 września gościnnie dla Mamoteki warsztaty integracyjne dla maluszków poprowadziła Małgosia Rymkiewicz, która na co dzień kieruje toruńską Cafe Bajarka, księgarnio-kawiarnię dla dzieci. W założeniu warsztaty miały być adresowane do maluszków, które wybierają się do przedszkola i mieć charakter integracyjno-adaptacyjny w oparciu o książeczkę „Basia i przedszkole”. Odwiedziły nas najmłodsi z przedszkola Kubusia Puchatka w Ciechocinku, ale również ciechocińscy fani książeczek o Basi autorstwa Zosi Staneckiej przybyli bardzo tłumnie. Bajarka rozwinęła kolorową chustę, piłeczki, pompony, i w bibliotece rozpoczęły się wesołe harce w rytm książeczki z serii o lubianej bohaterce. Jako miły souvenir na zakończenie spotkania każdy z uczestników wykonał samodzielnie kolorową przypinkę.

Przygody skarpetek

Czego potrzeba, aby książka powstała? Ile osób pracuje nad książką? Jak wiele osób zaangażowanych jest w to, żeby konkretna historia ruszyła w świat? O tym wszystkim opowiedziała nam pani Justyna Bednarek, autorka wielu książek dla dzieci i dorosłych. Jedną z nich jest uwielbiana przez młodych czytelników „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, które w tajemniczy sposób znikają w pralkach.

Nie lada gratką było słuchać autorki czytającej nam o jednej z przygód o skarpetce – czwartej, która otuliła stopę bezdomnego będącego… właśnie, właśnie, kto nie był, zachęcam do wypożyczenia książki. Każdy, kto przyniósł na spotkanie swoją „samotną” skarpetkę, mógł ją zaczarować za pomocą samoprzylepnych oczek, naklejek przypinek i klipsów w prawdziwego superbohatera pod życzliwym okiem pani Justyny. Autorka podczas spotkania wprowadziła ciepłą, miękką, uśmiechniętą atmosferę i tym bardziej miło nam było przyjąć takiego gościa w progach naszej biblioteki.


Spotkania z autorami realizowane są w ramach projektu „Animacje czytelnicze w Tężniopolis”. Zapraszamy na literacką ucztę, która potrwa aż do grudnia.

18 września o godz. 16 – warsztaty detektywistyczne z klownem Gonzo.

25 września o godz. 16 – Mamoteka – spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską.

28 września o godz. 16.30 (piątek) – spotkanie autorskie z Iwoną Chmielewską.

9 października o godz. 16 – Mamoteka – warsztaty z Moniką Bajanką.

16 października o godz. 16 – Mamoteka – spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską-Zarembą.

23 października o godz. 16.05 – Mamoteka – Teatr MagMowcy – spektakl o jesieni.

13 listopada o godz. 16 – Mamoteka – spotkanie autorskie z Jakubem Skworzem.

27 listopada o godz. 16 – spotkanie autorskie z Zofią Stanecką.

4 grudnia o godz. 16 – Mamoteka – spotkanie autorskie z Marianną Oklejak.

Spotkania z cyklu „Animacje czytelnicze w Tężniopolis” realizowane są w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2018” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.