Kettlebell po raz pierwszy pod tężniami

W Ciechocinku 29 września odbyły się zawody Polskiej Ligi Kettlebell Sport. Po raz pierwszy w uzdrowisku zagościła ta zyskująca coraz większą popularność dyscyplina.

Kettlebells to odważniki przypominające kulę armatnią z charakterystycznym uchem. Zostały wynalezione w Rosji jeszcze w XVIII wieku, by z czasem trafić do jednostek wojskowych krajów komunistycznych jako element szkolenia siłowego. Do niedawna zapomniane, dziś ćwiczenia z kettlebells stają się coraz bardziej popularne.

Zawody kettlebell dotarły także do Ciechocinka. W końcu września pod ciechocińską muszlą koncertową w parku Zdrojowym stanęły podesty do rywalizacji sportowej. Pogoda oraz kibice nie zawiedli. Ta pierwsza swoją słoneczną aurą zachęcała do maksymalnego wysiłku, ci drudzy zaś wspierali i dopingowali startujących zawodników, którzy odpłacili się kibicom rewelacyjnymi wynikami.

Iwona Polak ustanowiła bezapelacyjny rekord Polski w konkurencji rwanie, pobijając obecny rekord o 22 powtórzenia! Zawodniczka Kettlebell Olsztyn na odważniku o wadze 24 kg uzyskała 123 powtórzenia na pełnym dystansie 10 minut. Wynik ten dał olsztyńskiej zawodniczce międzynarodowy tytuł Master of Sport International Class, którym może poszczycić się tylko ścisła czołówka światowego kettlebell w kategorii kobiecego rwania. Iwona otrzymała statuetkę najlepszej zawodniczki ciechocińskiego etapu Polskiej Ligi w rwaniu. Swoim startem dała sygnał reszcie zawodników do rywalizacji i przełamania własnych słabości.

Długo nie trzeba było czekać na odzew ze strony innych zawodników. Młodzieżowiec Kettlebell Olsztyn, szesnastoletni Jakub Kowalczyk, ustanowił rekord Polski w cyklu długim 2×16 kg w kategorii wiekowej U-16. Wynikiem 78 powtórzeń zajął trzecie miejsce wśród wszystkich zawodników cyklu długiego kategorii 78 kg.

Jakub Olik i Kamil Głogowski reprezentujący olsztyńskie barwy oraz Jędrzej Łągiewczyk, reprezentant Ciechocinka, poprawili swoje rekordy życiowe w cyklu długim na odważnikach 2×24 kg. Kuba wygrał rywalizację mężczyzn w kategorii +78 kg, zaś Kamil rywalizację w kategorii 78 kg. Dodatkowo Kamil swoją „życiówką” nagrodzony został statuetką najlepszego zawodnika cyklu długiego całego turnieju.

Cieszy powrót do rywalizacji Moniki Bejer, Mistrzyni Europy i Polski oraz rekordzistki Polski, która zdobyła statuetkę najlepszej zawodniczki zawodów w cyklu długim kobiet. Świetnie zaprezentowała się także zawodniczka Kettlebell Sport Warszawa Ewa Nowosielska, która wygrała rywalizację pań w rwaniu w wadze lekkiej. W trakcie zawodów dziewięcioro zawodniczek i zawodników pobiło swoje rekordy, w tym jeszcze jeden młodzieżowiec, Michał Włoch, który pobił swój rekord sprzed miesiąca o 20 powtórzeń.

Zawody z cyklu Polskiej Ligii Kettlebell Sport promują nie tylko samych zawodników, ale także ich kluby, stąd rywalizacja drużynowa podczas turnieju. Na najwyższym stopniu podium stanął Kettlebell Olsztyn, kolejne miejsce zajęły Kettlebell Sport Warszawa oraz nowo powstały Kujawsko-Pomorski Klub Kettlebellsport Kujawiak.

W samym Ciechocinku w październiku ruszyła też sekcja kettlebell sport. Treningi prowadzone przez Jędrzeja Łągiewczyka odbywają się na hali sportowej ciechocińskiego liceum w poniedziałki i środy od 19 do 20.

Nowa sekcja sportu odważnikowego w Ciechocinku jest konsekwentnym działaniem Polskiej Akademii Kettlebell Sport, pomysłodawcy i organizatora całego cyklu Polskiej Ligii Kettlebell Sport, która poprzez budowanie struktur klubowych w różnych miastach, popularyzuje i rozwija sport kulowy w całej Polsce.