Awans Ciechocinka w rankingu bibliotek

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechocinku zajęła drugie miejsce w województwie w ósmej edycji rankingu bibliotek przygotowywanym przez „Rzeczpospolitą”.

Ciechocińska książnica zajęła 36. pozycję w skali kraju (co oznacza awans z 49. miejsca w ubiegłym roku). W regionie najlepsza okazała się ponownie biblioteka w Barcinie (powiat żniński), która zajęła też drugie miejsce w skali kraju. Na czele ogólnopolskiego rankingu znalazła się książnica w Sianowie (zachodniopomorskie) i Oświęcimiu (małopolskie). Więcej o wynikach rankingu >>>

– Radość jest ogromna – przyznaje Mariola Różańska, dyrektor ciechocińskiej biblioteki. – Wyniki rankingu potwierdzają, że idziemy w dobrym kierunku – dodaje.

W ubiegłym roku z biblioteka w Ciechocinku miała ponad 3 tys. czytelników, drugie tyle korzystało z czytelni czasopism czy internetu. Na pozycję naszej książnicy w rankingu spory wpływ miały także działania skierowane do szerszej grupy odbiorców, poza czytelnikami. Chodzi o spotkania autorskie, Mamotekę, zajęcia malarskie czy spotkania grupy RPG.

Jak powstał ranking? Autorzy wysłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Uzyskali prawie 750 odpowiedzi. W ankiecie oceniano m.in. powierzchnię biblioteki, czas pracy, wielkość księgozbioru, liczbę książek nabytych w ciągu dziesięciu lat. Przyznawano punkty m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Punkty można było również uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie.