Animacje czytelnicze w Tężniopolis

Jedna z najpopularniejszych polskich współczesnych pisarek dla dzieci w ciechocińskiej książnicy? Autorka ukochanej przez dzieci serii o dziewczynce imieniem Basia prowadzi Mamotekę? Niemożliwe? A jednak! Dzięki programowi „Partnerstwo dla książki 2018” w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościliśmy w tym roku m.in. Zofię Stanecką.

27 listopada w pochmurny wieczór dzieci słuchały opowieści, w jaki sposób powstaje historia, którą potem zamienia się w książkę. „Na początek trzeba do garnka, czyli głowy dodać składniki, tak jak do zupy, zamieszać i historia gotowa. A skąd te składniki? Różnie, z doświadczenia, fantazji czy obserwacji” – opowiadała ulubiona przez młodych czytelników autorka. Dzieci uczestniczące w spotkaniu miały też możliwość pierwszej próby tworzenia własnego opowiadania pod bacznym uchem sympatycznej Pani Zosi, wysłuchać i obejrzeć miniteatrzyk przygotowany przez autorkę, a także narysować zupełnie wyjątkowe kotki z własnej fantazji i pochwalić się wynikiem pisarce. Mamom, które na co dzień czytają jej historie, swoim dzieciom rozdała autografy.

Program „Partnerstwo dla książki” jest programem, który ma na celu poprawę dostępu do literatury w jej wszystkich formatach i wzmocnienie kulturotwórczej roli bibliotek. Jest to program ministra kultury, który finansuje ciekawe wnioski złożone przez biblioteki z całego kraju i nam udało się takie dofinansowanie pozyskać na projekt zatytułowany „Animacje czytelnicze w Tężniopolis”.

W ramach „Animacji” w 2018 roku zrealizowaliśmy spotkania z pisarzami, ilustratorami oraz animatorami kultury.

Wybierając tak znakomite postacie świata dziecięcej literatury jak: Zofia Stanecka, Justyna Bednarek, Jakub Skworz, Przemysław Wechterowicz, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Eiza Piotrowska, Iwona Chmielewska, chcieliśmy uatrakcyjnić ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży oraz umożliwić spotkania z tak znanymi pisarzami w naszym mieście . Chcieliśmy, aby sposób prowadzenia warsztatów był spójny z tym, do którego są już przyzwyczajeni nasi najmłodsi czytelnicy – zaprosiliśmy więc Bajarkę, Monikę „Bajankę” oraz Klowna Gonzo, którego dzieciaki pokochały od pierwszych chwil jego zajęć detektywistycznych. Udział animatorów był również szansą na zdobycie nowego doświadczenia i wiedzy przez bibliotekarzy, w jaki sposób zachęcić dzieci, młodzież i starszych do czytania.

Warsztaty z czerpania papieru, kaligrafii i druku prowadzili przedstawiciele Wioski ginących zawodów z Koronowa. Dzieci mogą pochwalić się większą wiedzą na temat powstawania ich ulubionych książek oraz autografami zdobytymi podczas spotkań. W projekcie uwzględniliśmy poprawienie komfortu i wygląd czytelni dla najmłodszych oraz stworzenie osobnego miejsca dla dzieci w wieku od 0 do 2 lat (Kącik Bobasa), gdzie będą one mogły swobodnie i bezpiecznie przebywać. W łazience pojawił się przewijak, a w części dziecięco-młodzieżowej wygodny fotel z myślą o karmiących mamach. Chcieliśmy również, aby czytelnicy i uczestnicy warsztatów mogli zabrać do domu jakąś pamiątkę – gadżet związany z biblioteką, czytelnictwem i książkami, stąd pomysł na zakup plotera z prasą termiczną oraz maszyny do produkcji przypinek. Gadżet w postaci torby, koszulki, zakładki będzie przywoływał miłe wspomnienia z biblioteką i zachęcał do jej ponownego odwiedzenia.

Kiedy w naszym mieście została zamknięta ostatnia księgarnia, wiedzieliśmy, że udostępniamy miejsce, gdzie można się na chwilę zatrzymać, usiąść, wypić kawę, poczytać gazetę, porozmawiać o tym co nas interesuje, wziąć udział w ciekawych warsztatach, skorzystać z internetu, wypożyczyć lekturę, film na DVD, czy otrzymać kod do wypożyczalni książek w formacie elektronicznym (do platformy Legimi). Można tu porozmawiać o nowościach na rynku książki, poradzić się w sprawie doboru odpowiedniej lektury. Zmienia się świat i zmienia się Biblioteka. Dla Was!