Harcerze z Ciechocinka na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie

Harcerze z ciechocińskiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej będą pełnić służbę podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

W Ameryce Środkowej od początku stycznia jest już phm. Dawid Grabowski, członek polskiego kontyngentu Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W drugim tygodniu stycznia dołączą do niego phm. Łukasz Małecki, Witold Popiołek i Filip Kaniewski, którzy współtworzyć będą obsługę medialną wydarzenia. Harcerze pozostaną w Panamie do początku lutego.

– Polscy harcerzy będą przede wszystkim zabezpieczać zdrowie i życie pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży – tłumaczy phm. Dawid Grabowski. – Od dłuższego czasu w HOPR przeprowadzane były ćwiczenia, manewry i testy sprawnościowe ratowników pod kątem służby w Panamie. Jestem dumny z tego, że mogę reprezentować Polskę na kontynencie oddalonym od ojczyzny o 10 tys km. Fajnie być w kontyngencie liczącym dwieście osób, bo to najlepsi w Polsce ratownicy HOPR – dodaje.

– Zaproszenie do Panamy otrzymaliśmy już podczas ŚDM w Krakowie, gdzie ZHR był największą jednostką ratownictwa medycznego – podkreśla hm. Adam Niemkiewicz, komendant HOPR organizujący wyprawę. – Zostaliśmy oficjalnie zaproszeni jako jedyna tego typu formacja z całego świata. To wielkie wyróżnienie dla Polski – mówi.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się od 22 do 27 stycznia w Panamie. To międzynarodowe spotkanie młodych katolików z papieżem, któremu towarzyszą liczne wydarzenia religijne i kulturalne.